PPE, czyli Pracownicze Programy Emerytalne, to dobrowolna forma grupowego inwestowania na emeryturę w ramach III filaru. Pracodawca, który organizuje PPE dla swoich pracowników, daje im szansę na zgromadzenie dodatkowego kapitału na jesień życia.
Pracownicze Programy Emerytalne działają w formie umowy zakładowej, wypracowanej przez pracodawcę i reprezentację pracowniczą. Za zarządzanie środkami w ramach PPE odpowiadają profesjonalne instytucje finansowe, np.:
- towarzystwo funduszy inwestycyjnych,
- zakłady ubezpieczeń,
- pracownicze towarzystwa emerytalne.
Składki pracodawcy
Składkę podstawową opłaca pracodawca ze swoich środków. Może ona stanowić maksymalnie 7% wynagrodzenia brutto pracownika (wliczając w to dodatki, takie jak premie czy nagrody), a jej wysokość jest określona w umowie zakładowej. Od składki podstawowej nie odprowadza się składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), ale jest ona pomniejszana o podatek dochodowy w wysokości 12% lub 32%.
Składki pracownika
Pracownik ma możliwość odprowadzania składki dodatkowej w ramach PPE. Jeśli zadeklarujesz, że Twoja składka ma wynosić np. 200 zł netto, to dokładnie tyle pracodawca odejmie od Twojej wypłaty i wpłaci na konto PPE. W każdej chwili możesz zmienić wysokość składki lub z niej zrezygnować.
Wysokość składki jest limitowana ustawą i nie może przekroczyć 4,5-krotności przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. Obecnie limit wynosi 35 208 zł.
Wypłata środków
O wypłatę środków z programu możesz wnioskować:
- po ukończeniu 60. roku życia,
- z chwilą ukończenia 55 lat, jeśli otrzymasz uprawnienia do wcześniejszej emerytury.
Jeżeli nie złożysz wymaganego wniosku, to pieniądze z PPE zostaną automatycznie wypłacone na Twoje konto po ukończeniu 70. roku życia.
Wcześniejsza wypłata z PPE nie jest możliwa. Jeśli pracodawca zlikwiduje PPE lub zmienisz pracę, to możesz dokonać transferu środków na PPE u nowego pracodawcy (jeśli je prowadzi) lub na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).
PPE – korzyści dla pracodawcy
PPE są atrakcyjnym benefitem pracowniczym. Stanowią ważny element polityki wynagrodzeń i motywacji pracowników, co przyczynia się do zwiększenia lojalności i satysfakcji z pracy. Firmy oferujące PPE budują wizerunek pracodawcy, który dba o przyszłość swoich pracowników. Dzięki temu mogą przyciągać najlepszych specjalistów. Składki podstawowe są kosztem pracodawcy i można je odliczyć od podstawy opodatkowania. Nie są też objęte obowiązkiem odprowadzania składek do ZUS.
PPE – korzyści dla pracownika
Inwestowanie w PPE stanowi ważny element planowania przyszłości finansowej. Dodatkowe pieniądze poprawią komfort życia w późniejszych latach i zapewnią stabilność finansową na emeryturze. Systematyczne lokowanie środków oraz efektywne zarządzanie kapitałem przez profesjonalne instytucje finansowe może przynieść znaczne zyski w dłuższym okresie.
Co więcej, w przeciwieństwie do PPK, obowiązkowe składki na PPE to w całości koszt pracodawcy (i mogą wynosić aż 7% wynagrodzenia brutto pracownika). Osoby uczestniczące w PPE muszą tylko odprowadzić od składki opłacanej przez pracodawcę podatek dochodowy. Z perspektywy pracownika jest to więc dodatkowy przychód.
Przy wypłacie pieniędzy z PPE nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Masz zatem prawo do całości środków zgromadzonych w programie. Pieniądze te będą Twoją prywatną własnością i podlegają dziedziczeniu. Spadkobiercy również nie zapłacą podatku Belki oraz podatku od spadków i darowizn.
Artykuł sponsorowany