Alerty powodziowe dostępne w mObywatelu

hands 1851218 1280 2024 09 20 101122

W aplikacji mObywatel pojawiła się usługa “Alert powodziowy”. Resort cyfryzacji tłumaczy, że dzięki niej można sprawdzić aktualne ostrzeżenia hydrologiczne IMGW w danym regionie oraz uzyskać informację, jak postępować wobec zagrożenia powodziowego lub w trakcie powodzi.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w czwartek o uruchomieniu nowej usługi “Alert powodziowy” w aplikacji mObywatel.

– Łatwo i szybko dostępna, a przede wszystkim wiarygodna informacja o zagrożeniach związanych z powodzią to kluczowy aspekt bezpieczeństwa. Dlatego w aplikacji mObywatel od teraz każdy szybko sprawdzi aktualne ostrzeżenia o zagrożeniach powodziowych w swojej okolicy. Dowie się też, co robić w sytuacji zagrożenia powodziowego – tłumaczy wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

CZYTAJ: Szef KPRM: 5 mld euro z Funduszu Spójności dla Polski na odbudowę po powodzi

Jak wyjaśniono, prognozy i dane w usłudze “Alert powodziowy” pochodzą z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW). – Oznacza to, że za pośrednictwem mObywatela dostarczają je odbiorcom eksperci, którzy na bieżąco monitorują sytuację powodziową – zaznaczono.

Dodano, że w “Alercie powodziowym” dostępne są dwie opcje: możliwość sprawdzenia aktualnych ostrzeżeń hydrologicznych w danym regionie, a także dostęp do informacji, jak postępować wobec zagrożenia powodziowego lub w trakcie powodzi.

Ministerstwo przekazało, że aby móc skorzystać z “Alertu powodziowego” należy pobrać najnowszą wersję aplikacji mObywatel ze sklepu Google Play lub App Store. Wersja ta jest oznaczona numerem 4.41.2.

CZYTAJ: Nie daj się zaskoczyć. Co powinien zawierać plecak ewakuacyjny?

– Jeżeli po aktualizacji użytkownik nie widzi Alertu powodziowego na ekranie głównym, wystarczy, że wejdzie do menu Usługi i odnajdzie go na liście, a następnie kliknie w tę opcję – dodano.

mObywatel to aplikacja, która m.in. zawiera cyfrowy dowód osobisty, prawo jady i inne dokumenty. Za jej pomocą można zastrzec swój numer PESEL, składać różne wnioski jak np. o bon energetyczny. Aplikacja pozwala również na kontakt z administracją publiczną np. przez ePUAP.

PAP / RL / opr. WM

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version