Agnieszka Krawiec z Lodołamaczem. Nagroda dla dziennikarki Radia Lublin

krawiec 1 2024 09 11 162948

Dziennikarka Radia Lublin redaktor Agnieszka Krawiec (na zdj.) została “Dziennikarzem bez barier” w regionalnym etapie konkursu Lodołamacze 2024. Wyróżnienia otrzymują osoby, firmy i instytucje wrażliwe społecznie, wspierające osoby niepełnosprawne.

CZYTAJ: Katarzyna Michalak z nagrodą im. Ireny Linkiewicz

Laureaci zostali wyłonieni w dziesięciu kategoriach z województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i lubelskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Nagrodzona redaktor Agnieszka Krawiec mówi, że w jej przypadku wszystko zaczęło się 20 lat temu, gdy Marek Stępniak z Fundacji Fuga Mundi zaprosił ją do współpracy przy projekcie “Potrafisz”. – Przez te 20 lat dużo się zmieniło, ale wciąż trzeba budować pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami, ale i wspierać te, które tego wsparcia potrzebują. Myślę, że to jest rola dziennikarza. To jest rola mediów publicznych. Zapewniam, że dla osób z niepełnosprawnościami i dla związanej z nimi tematyki jest i zawsze będzie miejsce na antenie Radia Lublin – mówi Agnieszka Krawiec.

W kategorii „Zakład pracy chronionej” statuetkę otrzymała Spółdzielnia Niewidomych im. Modesta Sękowskiego w Lublinie. – Zatrudniamy 186 osób, w tym około 30% to osoby z niepełnosprawnościami – mówi Krzysztof Kasperek, zastępca prezesa spółdzielni. – Jeśli ktoś pierwszy raz wejdzie do takiego zakładu i zobaczy pracowników w trakcie wykonywania procesu produkcyjnego, zauważy, że osoby z niepełnosprawnościami wykonują swoją pracę bardziej chętnie i efektywnie.

W kategorii „Przyjazna przestrzeń” statuetkę otrzymał Dworzec Lublin. Tytuł Super Lodołamacza trafił do miasta Łódź.

– Osoby niepełnosprawne są coraz bardziej widoczne, łamane są bariery  architektoniczne i mentalne. Jednak wciąż jest wiele do zrobienia – mówi dyrektor generalny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Magdalena Słonecka-Kuich. – Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest o wiele niższy niż w skali całej Unii Europejskiej. W Unii pracuje 50% osób z niepełnosprawnościami, a u nas około 30%. Cały czas powinniśmy więc gonić (inne kraje), jeśli chodzi o aktywność zawodową takich osób.

Gala rozdania nagród odbyła się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Drugi etap, czyli ogólnopolski finał konkursu Lodołamacze 2024, odbędzie się w październiku w Warszawie.

ZAlew / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version