85. lat temu wybuchła II wojna światowa. Obchody w regionie

p9010213 2024 09 01 072228

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dziś (01.09) 85. rocznica agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę oraz Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W wielu miastach i innych miejscowościach w całym regionie zaplanowano obchody rocznicowe.

Lublin

W Lublinie uroczystości rozpoczną się o 9.45 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą zamordowanego przez hitlerowców ostatniego przedwojennego wojewodę lubelskiego Jerzego Albina de Tramecourta. Następnie o 10.30 w kościele garnizonowym zaplanowano mszę świętą w intencji poległych podczas wojny obronnej w 1939 roku. W południe na placu Litewskim odbędzie się uroczysty apel przy Pomniku Nieznanego Żołnierza.

CZYTAJ: „Mieliśmy odwagę sięgnąć po wolność”. Obchody Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie [ZDJĘCIA]

Biała Podlaska

W Białej Podlaskiej msza w intencji ojczyzny zostanie odprawiona o 12.30 w kościele pw. św. Antoniego. Później uczestniczy przemaszerują pod Miejsce Straceń na placu Wolności gdzie rozpocznie się część oficjalna uroczystości.

Chełm

W Chełmie uroczystości związane z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej i upamiętnieniem jej ofiar rozpocznie o godzinie 9.00 msza święta w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Następnie zaplanowano uroczystości przy pomniku 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. 

Zamość

W Zamościu uroczystości rozpoczną się o 18.00 mszą w zamojskiej katedrze. Godzinę później w Rotundzie Zamojskiej odbędzie się uroczystość patriotyczna. Zakończy ją o godz. 20.00 koncert. Usłyszymy “Requiem” W. A. Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu.

II wojna światową był to największy konflikt zbrojnym w historii ludzkości, a historycy szacują, że zginęło w nim pond 60 milionów ludzi, w tym ponad 6 milionów obywateli polskich.

“Ogromna tragedia w dziejach ludzkości”

– To ogromna tragedia w dziejach ludzkości – mówi naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, dr Wioletta Woś.- Trzeba pamiętać, że w hitlerowskich obozach na terenie Polski zginęło tysiące ludzi, nie tylko polskiej, ale również Żydów, Romów czy też osób przewożonych do nas przez Niemców z innych krajów europejskich. Polska była jedynym krajem, gdzie za przechowywanie osób narodowości żydowskiej naziści wprowadzili karę śmierci.

Według niektórych szacunków historyków przez niemieckie obozy przeszło około 18 milionów ludzi, z których zginęło 11 milionów osób.

MaK / MaTo / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version