Żużlowa Grand Prix: najgorszy występ Zmarzlika od pięciu lat

orlen 2024 08 17 205947

Zawodnicy Orlenu Oil Motoru Lublin Fredrik Lindgren i Dominik Kubera znaleźli się w finale Grand Prix Wielkiej Brytanii, siódmej rundy indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Lindgren zajął trzecie, a Kubera czwarte miejsce. Polak po raz trzeci w tym sezonie jechał w finale i po raz trzeci nie udało mu się stanąć na podium.

Zwyciężył reprezentant gospodarzy Daniel Bewley przed swoim rodakiem Robertem Lambertem i Szwedem Fredrikiem Lindgrenem. Czterokrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik po raz pierwszy od pięciu lat nie awansował do półfinału, ale i tak utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Kapitan lubelskich “Koziołków” ma 111 pkt i przewagę 21 pkt nad Lambertem. Trzeci jest Lindgren, który traci do lidera 23 pkt. Czwarty Holder ma punkt mniej. Kubera ma 68 pkt i jest ósmy.

Zmarzlik w tym sezonie we wszystkich sześciu eliminacjach GP był w finale, chociaż wygrać udało mu się tylko raz – 15 czerwca w szwedzkiej Malilli. W półfinale zabrakło go po raz pierwszy od 2019 roku, nie licząc ubiegłorocznego turnieju w duńskim Vojens, z którego został wykluczony za użycie nieregulaminowego kombinezonu w kwalifikacjach. Mimo słabszego występu i tak zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji mistrzostw.

W półfinale zawodów odpadł kolejny zawodnik Motoru Australijczyk Jack Holder, który został sklasyfikowany na 7. pozycji.

Po rundzie zasadniczej dosyć długo ustalano kolejność na miejscach 6-9, bowiem czterech zawodników miało po dziewięć punktów i taki sam bilans miejsc w poszczególnych wyścigach. Ostatecznie sędziowie uznali, że do półfinału nie awansuje Maciej Janowski, a decydujące okazało się miejsce w światowym rankingu. Startujący z listy rezerwowych w miejsce kontuzjowanego Australijczyka Jasona Doyle’a Polak ostatecznie został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji.

Najgorzej z Biało-Czerwonych zaprezentował się Szymon Woźniak, który w pięciu wyścigach zdobył tylko trzy punkty i zajął ostatnie miejsce.

Kolejny turniej GP odbędzie się 31 sierpnia we Wrocławiu.