Więziono tu żołnierzy AK. 80 lat temu na Majdanku powstał obóz NKWD

p8100061 2024 08 10 184841

Mija 80. rocznica powstania obozu NKWD na Majdanku. Na początku sierpnia 1944 roku Sowieci utworzyli na terenie opuszczonego niemieckiego obozu koncentracyjnego obóz dla internowanych żołnierzy Armii Krajowej, którzy przebywali w Lublinie po walkach o miasto.

Obóz istniał przez niespełna 4 tygodnie, ale w tym czasie miała miejsce brawurowa ucieczka internowanych żołnierzy.

CZYTAJ: O więźniach, którzy walczyli w powstaniu. Wyjątkowa wystawa w Muzeum na Majdanku [ZDJĘCIA]

– Po 28 lipca 1944 roku Rosjanie zaczęli przejmować władzę i przekazywać ją PKWN-owi, który stawił się tu 1 sierpnia. Sowieci wyczuli potrzebę zrobienia takiego miejsca, w którym będą izolowali żołnierzy Armii Krajowej i od 6 sierpnia na trzecim polu Majdanka utworzono taki obóz – opowiada doktor Krzysztof Tarkowski z Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku. – Zgrupowano w nim na całym polu wszystkich żołnierzy Armii Krajowej, którzy starali się dostać do tzw. Ludowego Wojska Polskiego i których jednostki mobilizowały się na pierwszym polu. A na trzecim polu stworzono obóz filtracyjny. Szeregowców umieszczono oddzielnie, a oficerów i podoficerów w dwóch barakach na trzecim polu. Nie siedzieli tu bardzo długo, bo tylko do 23 sierpnia, ale warunki w obozie były trudne. Jak wspominają, początkowo było znośnie, ale po pierwszej ucieczce, kiedy uciekło 4 oficerów, warunki się pogorszyły.

– Przetrzymywanym zabroniono wówczas kontaktu z rodzinami, przestano im dawać paczki, odebrano wszystkie rzeczy osobiste. No i zaczęły się szykany – mówi dr Tarkowski.

Obóz zakończył działalność 23 sierpnia 1944 roku, gdy około 250 osób wywieziono do obozu w Riazaniu. Później przenoszono ich do gułagów w Diagilewie, Susłongierze, Griazowcu, Czerepowcu i Skopinie. – Ci żołnierze nie mieli żadnych sankcji karnych poza tym, że byli odizolowani i uwięzieni – dodaje dr Krzysztof Tarkowski.

Większość z nich wróciła do Polski pod koniec 1947 roku jako repatrianci.

Zachowała się imienna lista 84 oficerów oraz wykaz 52 podchorążych i podoficerów więzionych w obozie NKWD na Majdanku.

LilKa / opr. ToMa

Na zdj. spotkanie z doktor Krzysztofem Tarkowskim w Centrum Obsługi Zwiedzających na Majdanku. Fot. Iwona Burdzanowska

 

Exit mobile version