W powiecie brakuje nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej. Czy mieszkańcy mogą liczyć na zmiany?

pexels pixabay 52527 2024 08 19 175355

Mieszkańcy powiatu bialskiego i Białej Podlaskiej nie mają gdzie uzyskać nocnej i świątecznej pomocy z nagłym bólem zębów. Na tym terenie od lat brakuje punktów doraźnej pomocy stomatologicznej.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej przyznają, że zdarzały się sytuacje, kiedy odczuwali brak pogotowia stomatologicznego. – Powinna być całodobowa pomoc doraźna. Mój syn akurat miał taką sytuację, że w święta bolał go ząb, ale nic nie mógł zrobić. Przedzwonił całą Białą, nabrał się leków. Pojechał do Lublina i zęba usunęli – opowiada jedna z mieszkanek. – Miałam założone lekarstwo, którego nie mogłam wyjąć. Chodziłam do dentysty prywatnie, a lekarz pojechał na urlop. To była sobota czy niedziela. Miałam straszny kłopot. Byłam w trakcie leczenia kanałowego – dodaje kolejna mieszkanka.

Problemem brak chętnych dentystów

Narodowy Fundusz Zdrowia zajął się problemem, jakim jest brak punktów stomatologicznej pomocy doraźnej na terenie Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego.

– Na bieżąco prowadzimy analizy poziomu zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa lubelskiego – mówi rzecznik lubelskiego oddziału NFZ, Małgorzata Bartoszek. – W przypadku stwierdzenia braku czy ograniczenia dostępności do świadczeń na danym obszarze ogłaszamy postępowania uzupełniające. Pozwalają one zwiększyć zabezpieczenie terytorialne oraz wyrównać dostępność do świadczeń, dlatego na obszar powiat bialski i miasto Biała Podlaska ogłaszaliśmy uzupełniające postępowania konkursowe. W tym roku na postępowanie ogłoszone 20 lutego do lubelskiego oddziału NFZ nie wpłynęła żadna oferta. W chwili obecnej nie mamy również innych wniosków o zawarcie umowy w zakresie świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej na tym obszarze.

CZYTAJ: Upał groźny dla zdrowia. O czym pamiętać?

Problemem zajął się starosta bialski Mariusz Filipiuk, który wystąpił z apelem do lekarzy stomatologów.

– Zwróciłem się z prośbą do podmiotów prowadzących działalność stomatologiczną, aby wyraziły chęć prowadzenia takiego punktu. Z rozmów, które prowadziłem z Narodowym Funduszem Zdrowia, wynika, że NFZ jest w stanie podpisać umowę z podmiotem, który ma uprawnienia do prowadzenia tego typu działalności – mówi starosta. – Na chwilę obecną nie mamy żadnej informacji zwrotnej. Czekamy z nadzieją, że jakiś chętny podmiot się zgłosi. Najlepiej byłoby, gdyby taki punkt działał na terenie miasta Biała Podlaska. Jest to taki centralny punkt. Zarówno mieszkańcy samego miasta, jak i mieszkańcy powiatu bialskiego mieliby możliwość korzystania z tego typu usług. 

“Nikt nie ma ochoty pracować charytatywnie”

Jak wskazuje lek. stom. Katarzyna Szewczyk z Białej Podlaskiej, to względy finansowe decydują, że nikt nie chce prowadzić pogotowia stomatologicznego.

– NFZ poszukuje osoby, która byłaby chętna zająć się taką opieką stomatologiczną nocną, ewentualnie chociażby świąteczną, czyli w soboty, niedziele i dni świąteczne. Natomiast oferowane stawki są na tyle niskie, że nikt nie decyduje się na taką pracę, tym bardziej że jest to związane z pewnym ryzykiem – zaznacza dentystka. – Trzeba mieć jakąś ochronę, żeby pracować w nocy, żeby pracować w dni świąteczne samemu, to raczej niestety nie wyjdzie. Jak najbardziej, opieka byłaby potrzebna i wskazana, ale niestety nikt nie ma ochoty pracować charytatywnie. 

Starosta bialski Mariusz Filipiuk uważa, że punkty stomatologiczne powinni negocjować z NFZ.

– Jeżeli chodzi o wycenę, to możemy tutaj porozmawiać szerzej. Gdy zwrócimy uwagę, jak wycenione są świadczenia np. w szpitalach, to też możemy powiedzieć, że są one wycenione za nisko. Podmiot, który miałby chęć prowadzić taki punkt, powinien po prostu negocjować z Narodowym Funduszem Zdrowia i próbować wyegzekwować te stawki – stwierdza starosta. – Ale nie możemy też wszystkiego przekładać tylko i wyłącznie na pieniądze, choć jest to bardzo ważne. Zdrowie pacjentów jest najważniejsze.

W województwie lubelskim w ramach umowy z NFZ funkcjonuje 6 punktów stomatologicznej pomocy doraźnej. Znajdują się one w Lublinie, Łukowie, Kraśniku, Janowie Lubelskim, Kazimierzu Dolnym oraz Zamościu.

Punkty doraźnej pomocy stomatologicznej, które działają na terenie województwa lubelskiego, są czynne od godziny 19 do 7 następnego dnia oraz całodobowo w dni świąteczne i wolne od pracy.

MaT / opr. WM

Fot. pexels.com

Exit mobile version