Szybsza i bezpieczniejsza. Nowa metoda leczenia tętniaków mózgu [ZDJĘCIA]

2024 08 09 usk nr 4 nr 020 2024 08 11 102637

Nową metodę leczenie tętniaków mózgu stosują lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Chodzi o WEB Embolization System, która jest szybsza i bezpieczniejsza dla pacjentów niż dotychczasowe metody.

– Dzięki niej możemy też pomóc większej liczbie chorych – mówi zastępca kierownika Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii w USK 4, Monika Miazga. – Trudność tych tętniaków w dotychczasowych metodach leczenia polegała na tym, że oni mieli szeroką szyję tętniaka. Trudno było dokładnie zaembolizować. Niedokładna lub niecałkowita embolizacja mogła powodować nawrót krwawienia podpajęczynówkowego. Embolizacja to jest zamknięcie poprzez napakowanie do worka tętniaka bardzo malutkich sprężynek. Szeroka szyja tętniaka kwalifikuje do tej metody leczenia. Ona powoduje, że możemy pomagać większej liczbie pacjentów.

CZYTAJ: Kuratorium skontroluje przedszkole, w którym miało dojść do aktu przemocy

Wprowadzenie nowej metody leczenia w szpitalu trwało ponad rok.

– Wreszcie się udało. To poszerza nasze możliwości – mówi Tomasz Roman z Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii w USK 4 w Lublinie. – To urządzenie obsługuje się  wiele prościej niż dotychczas stosowane urządzenia, czyli spirale embolizacyjne. Żeby wykonać zabieg embolizacji klasycznymi metodami, trzeba wprowadzić do pacjenta kilka, kilkanaście sztuk spiral. Tutaj wystarczy jedno urządzenie. Trwa to od 5 do 10 minut.

Z nowej metody leczenia tętniaków skorzystało do tej pory 20 pacjentów. W ubiegłym roku w USK nr 4 w Lublinie wykonano blisko 400 zabiegów wewnątrznaczyniowych w obrębie tętnic mózgowych.

MaTo/ opr. DySzcz

Fot.  Łukasz Głaczkowski / USK Nr 4 w Lublinie.

Exit mobile version