15 sierpnia będzie m.in. wyrazem siły, sprawczości i jedności, której „bardzo potrzebujemy w obliczu zagrożeń ze Wschodu” – powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w niedzielę (11.08) rano po zakończeniu próby generalnej do defilady z okazji święta Wojska Polskiego.
Na konferencji prasowej, po obejrzeniu próby generalnej do defilady na warszawskiej wisłostradzie Kosiniak-Kamysz podkreślił, że już 15 sierpnia będziemy świętować „rocznicę wielkiego zwycięstwa – Bitwy Warszawskiej”. Zaprosił wszystkich na obchody święta, do wszystkich miejsc w Polsce, ale szczególnie do Warszawy, gdzie o godz. 14 rozpocznie się defilada.
Szef MON podkreślił, że 15 sierpnia pokażemy jedność i wspólnotę narodową. „Nasza obecność będzie wyrazem wdzięczności wobec minionych pokoleń i nadziei dla przyszłych. Będzie to też pokazanie naszej siły, sprawczości oraz jedności, której bardzo potrzebujemy w obliczu zagrożeń ze Wschodu” – mówił.
Dodał, że szacunek należy się wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom służb mundurowych. „Każdy, który działa na rzecz bezpieczeństwa Polski zasługuje na naszą wdzięczność. Wyrazem tej wdzięczności będą właśnie obchody święta Wojska Polskiego” – tłumaczył.
Jak wskazał minister, podczas defilady Polska zaprezentuje trzy filary naszego bezpieczeństwa, jakimi są wspólnota narodowa, silna i dobrze zarządzana armia oraz siła w sojuszach. „Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do zabezpieczenia uroczystości. To wielkie wydarzenie, a także pokazanie naszej siły i jedności wobec zagrożeń” – zaznaczył.
Zakup sprzętu dla Wojska Polskiego
Wicepremier zapowiedział również, że w tym tygodniu podpisze kilka umów na zakup sprzętu dla Wojska Polskiego. Jutro (12.08) w Sochaczewie mają zostać ogłoszone ważne decyzje.
CZYTAJ: Polscy żołnierze będą zabezpieczać ceremonię zamknięcia igrzysk w Paryżu
„To będzie tydzień kontraktów dla polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz zakupów najnowocześniejszego sprzętu” – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz na briefingu po próbie generalnej defilady w Warszawie. Dodał, że do święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, dzień po dniu, będą podpisywane nowe umowy. „Zaczynamy jutro o 11.00 w Sochaczewie – dopełnienie systemu Wisła, systemu, który gwarantuje naszą obronę przeciwlotniczą, przeciwrakietową” – powiedział Kosiniak-Kamysz.
Minister obserwował próbę generalną defilady z okazji Święta Wojska Polskiego. Jak mówił, zaangażowane w nią będą duże siły wojskowe. „Weźmie w niej udział 2,5 tysiąca żołnierzy, około tysiąca żołnierzy w szyku, 23 pododdziały, wszystkie rodzaje sił zbrojnych, podchorążowie z uczelni wojskowych” – powiedział wicepremier. „Będzie ponad 90 sztandarów wystawionych przez jednostki wojskowe. Będą nasi sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii. Zaprezentuje się ponad 200 pojazdów oraz około 20 statków powietrznych” – zapowiedział minister obrony.
Awanse dla 19 oficerów
Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za akceptację wniosków o nominacje generalskie. Zostaną wręczone w przeddzień Święta Wojska Polskiego, 14 sierpnia.
Podczas briefingu Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że awanse otrzyma 19 oficerów.
Na stopień generała broni mianowany został generał dywizji Stanisław Czosnek – zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na stopień generała dywizji mianowani zostali: generał brygady Piotr Fajkowski, generał brygady Piotr Kriese, generał brygady Michał Rohde, generał brygady Bogdan Rycerski oraz generał brygady Marek Wawrzyniak.
CZYTAJ: Rosja ma wojnę pełnowymiarową na swoim terytorium
Defilada rozpocznie się w czwartek, 15 sierpnia, o godz. 14. Poza żołnierzami wszystkich rodzajów wojsk, weźmie w niej udział prawie 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Towarzyszyć im będzie niemal 80 statków powietrznych, a także 220 sztuk sprzętu naziemnego, w tym czołgi Abrams, transportery Rosomak i Borsuk, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe Himars i przeciwlotnicze systemy Patriot i Mała Narew. Żołnierze tak samo jak rok temu przemaszerują warszawską wisłostradą; dogodnym punktem obserwacji będzie np. zbocze na skwerze 1. Dywizji Pancernej WP na wysokości Nowego Miasta.
Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, gdy wojsko odradzającego się państwa polskiego w serii zwycięskich operacji odepchnęły spod Warszawy nacierającą od wschodu Armię Czerwoną.
PAP / IAR / RL / opr. LisA
Fot. PAP/Radek Pietruszka