Święto muzyki i rzemiosła tradycyjnego w Lublinie

p8200639 2024 08 23 063239

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ponad 120 twórców ludowych i rzemieślników z całego świata przyjechało do Lublina. Rozpoczyna się Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Zaplanowano wystawy, potańcówki, koncerty, warsztaty, a także atrakcje dla dzieci i młodzieży.

Festiwal łączy pokolenia oraz dawne tradycje z tym, co nowe. Na stoiskach będzie można zobaczyć toczone i zdobione naczynia, dłubane misy, czy drewniane skrzynie. Oprócz targów sztuki ludowej będzie można spotkać się z muzykami, rzemieślnikami czy animatorami. W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest śpiew tradycyjny.

– Chcemy pokazywać i promować kulturę tradycyjną całego świata – mówi Karolina Waszczuk, dyrektorka festiwalu. – Scenę festiwalową rozpocznie koncert Re:tradycja. Zaprosiłyśmy zespół Lumpeks. To zespół stworzony przez francuskiego muzyka Sébastiena Beliaha. Sébastien zaprosił swoich przyjaciół z Francji – trębacza i saksofonistę oraz artystkę z Polski, śpiewaczkę Olgę Kozieł.

– To będzie trzydniowe święto tradycyjnego rzemiosła i muzyki – jedna z organizatorek festiwalu Agata Turczyn. – Możemy np. nauczyć się wyplatania z rogożyny, czyli z pałki wodnej, wyplatania ze słomy. Będziemy mogli zrobić kierce kurpiowskie, czyli taką wspaniałą konstrukcję, ozdobę, która przypomina pająka. Będziemy mogli stworzyć światy z opłatka. Dzieci będą mogły malować drewniane zabawki, gliniane instrumenty.

Święto muzyki i rzemiosła tradycyjnego potrwa do niedzieli (25.08) w przestrzeni Starego Miasta. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.retradycja.eu.

BoS / RyK / opr. WM

Fot. archiwum RL

Exit mobile version