Dziękuję ministrowi obrony narodowej, a także szefowi rządu za słowa o jedności i absolutnie wspólnej, jednolitej polityce w sprawie bezpieczeństwa – powiedział prezydent Andrzej Duda w dniu Święta Wojska Polskiego. Podziękował także za wszystkie podpisane dotychczas umowy na zakup sprzętu dla armii.
CZYTAJ: Prezydent Duda: polscy żołnierze są spadkobiercami bohaterów, którzy pogonili Sowietów
Prezydent, zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda podkreślił, że Polska musi „tak się uzbroić, tak się zabezpieczyć, zbudować tak wielki potencjał polskiej armii, by nigdy, nikt nie odważył się na nas napaść”. „To najważniejsze dzieło bezpieczeństwa, jakie stoi dziś przed rządzącymi” – oświadczył.
„Dziękuję wicepremierowi, ministrowi obrony narodowej a także premierowi, szefowi rządu, za słowa o jedności w sprawie bezpieczeństwa i absolutnie wspólnej, jednolitej polityce – które przed chwilą padły” – oświadczył prezydent Duda, przemawiając przed rozpoczęciem defilady z okazji Święta Wojska Polskiego.
CZYTAJ: Lublin uczcił Święto Wojska Polskiego i rocznicę Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA]
Podziękował także „za kontynuację polityki rozpoczętej przez rząd Zjednoczonej Prawicy” i przez niego osobiście.
„Dziękuję za wszystkie podpisane w ostatnich dniach umowy, za 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache – najlepszych na świecie, które będą przychodziły do naszego kraju i budowały gigantyczny potencjał polskiej armii. Dziękuję za nowe, lekkie transportery opancerzone rozpoznawcze (Kleszcz), na które umowę podpisano przedwczoraj (13 sierpnia – PAP). Dziękuję za rozpoczęcie już produkcji wyrzutni M903 do 6 baterii systemu Patriot, które są częścią realizacji II fazy programu Wisła. Dziękuję za kontynuację zakupów, które wcześniej zostały rozpoczęte i wszystkich tych programów, które realizujemy” – mówił prezydent Duda. Jak podkreślił, „ten sprzęt, to wyposażenie – to jest nasza duma i rosnąca gwarancja naszego bezpieczeństwa”.
CZYTAJ: Premier Tusk: polskie władze robią wszystko, by już nigdy nie musieć liczyć na cud
Zaznaczył, że gwarancją bezpieczeństwa naszego kraju jest także Sojusz Północnoatlantycki, w którym jesteśmy od 25. lat. „Dzięki wstąpieniu do niego 25 lat temu dziś jesteśmy w największej i najsilniejszej na świecie wspólnocie obronnej” – stwierdził.
Prezydent zwrócił także uwagę, że „dziś żołnierze sojuszu są na naszej ziemi – na czele z żołnierzami armii amerykańskiej na nasze zaproszenie, bo dawniej bywali tutaj tacy, których nie zapraszaliśmy, którzy tu przychodzili siłą, zmuszając nas do tego, byśmy pod ich butem żyli”. „Dziś mamy tych, których sami zaprosiliśmy, którzy razem z nami tworzą bezpieczeństwo Polski i świata” – dodał.
„Dziękuję za to z całego serca wszystkim moim mądrym poprzednikom, którzy podejmowali te decyzje polityczne, którzy przez lata tą wspólną politykę w ramach sojuszu realizują. Dziękuję naszym aliantom” – kontynuował prezydent Duda.
CZYTAJ: Przedstawiciele władz państwowych złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza
„Dzięki mądrej polityce i oddaniu żołnierzy udało się obronić granicę”
Prezydent podziękował też żołnierzom m.in. za doskonalenie się, służbę i współdziałanie.
„Zmagamy się w ostatnim czasie z problemami. Ten ostatni czas, te ostatnie trzy lata – od lata 2021 roku, czyli od kiedy zaczęła się hybrydowa napaść na naszą granicę ze strony białoruskiej, kiedy reżim białoruski pcha nielegalnych migrantów na naszą granicę po to, by destabilizować sytuację nie tylko w Polsce, ale także i w Europie. Dziś wiemy, że było to tak naprawdę przygotowanie do późniejszej agresji przeciwko Ukrainie” – zwrócił uwagę prezydent.
Podkreślił, że dzięki mądrej polityce, zdecydowaniu i determinacji, a także oddaniu i bohaterstwu żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji, straży pożarnej i wszystkich, którzy wspierali tę ochronę, udało się obronić granicę, choć nie bez strat. „Zginął na granicy polski żołnierz – sierżant Mateusz Sitek (…). Byli polscy żołnierze i funkcjonariusze, którzy zostali ranni” – przypomniał prezydent.
Zaznaczył, że liczy na to, iż wkrótce zostanie uchwalona, wniesiona do parlamentu z prezydenckiej inicjatywy, ustawa reformującą system kierowania i dowodzenia, a także reagowania polskiego państwa w sytuacjach zagrożenia. „To są wnioski z kryzysu, z jakim mamy do czynienia właśnie od trzech lat. To są także wnioski z ćwiczeń, które odbywaliśmy i one zostają teraz wprowadzone do ustaw, byśmy mogli sprawniej reagować (…) Liczę na to, że właśnie w ramach tej wspólnej i jednolitej polityki bezpieczeństwa będę mógł tę ustawę wkrótce podpisać. By polski żołnierz i polski funkcjonariusz mógł służyć lepiej i sprawniej” – wskazał Andrzej Duda.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Leszek Szymański