Owce i świnie dbają o farmy fotowoltaiczne

sheep 5352474 1280 2024 08 16 082553

Kanadyjskie miasta i firmy energetyczne korzystają z pomocy kóz i owiec przy zwalczaniu roślin inwazyjnych. Farmerów zatrudniają też farmy fotowoltaiczne, gdzie o właściwą wysokość roślin dbają owce i świnie. Pod panelami rosną truskawki i jagody.

Małe i niezbyt wścibskie

W prowincji Alberta, gdzie rośnie liczba farm fotowoltaicznych, a projekty związane z energią odnawialną przyniosły w 2023 roku ponad 90 proc. całego wzrostu w tym sektorze, firmy energetyczne zatrudniają farmerów. Niechemiczne i niemechaniczne sposoby powstrzymywania nadmiernego wzrostu roślin są uwzględniane już na etapie projektowania.

CZYTAJ: Polskie żubry w Portugalii! Pomagają odnowić populację tych zwierząt na Półwyspie Iberyjskim

Firma Capital Power Corp., która dwa lata temu rozpoczęła instalację liczącej 100 tys. paneli słonecznych farmy fotowoltaicznej o powierzchni 130 hektarów, zaplanowała zatrudnienie farmerów i ich owiec, które są małe i niezbyt wścibskie, a to znaczy, że nie uszkodzą wyposażenia technicznego – podał portal The Western Producer.

Farmerka Janna Grier, która ma umowę na wypasanie owiec, w tym roku po raz pierwszy do stada owiec dołączyła osiem nowozelandzkich niewielkich świń rasy kunekune – podał publiczny nadawca CBC.

Naturalne “kosiarki”

Kanadyjskie media zwracają uwagę, że rozbudowa farm fotowoltaicznych zwiększa zainteresowanie wykorzystaniem zwierząt jako „kosiarek” oraz wykorzystaniem ziemi rolnej jednocześnie do produkcji energii i pod uprawy. Pojawiło się nowe określenie, „agrivoltaics” (agrowoltaika).

Podwójne wykorzystanie ziemi rolnej budzi obecnie szczególne zainteresowanie, ponieważ np. rząd Alberty postanowił chronić najcenniejsze ziemie orne przed wykorzystywaniem do celów przemysłowych.

Stąd np. InnoTech Alberta, agencja rządowa zajmująca się badaniami naukowymi, testuje obecnie wraz z jedną z firm planujących budowę farm fotowoltaicznych, możliwości upraw pod panelami słonecznymi. Uniwersytet Alberty uprawiał szpinak, a Uniwersytet Zachodniego Ontario eksperymentuje m.in. z uprawą truskawek. Jak podawał Uniwersytet Zachodniego Ontario, pod panelami fotowoltaicznymi umieszczany jest specjalny tunel, gdzie w uprawach hydroponicznych i powietrznych uprawia się rośliny takie jak truskawki i jagody.

InnoTech podaje na swojej stronie, że sektor określany jako „agrivoltaics” miał w 2021 roku. wart był 3,6 mld USD w piętnastu najważniejszych w tej dziedzinie krajach, a w 2031 roku jego wartość wzrośnie do 9,3 mld USD.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version