Od września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Wiceministra i poseł komentują

456563982 1587366701818158 1633941811063024238 n 2024 08 24 114207

Od września wchodzi obowiązek nauki w polskim systemie edukacji dla uczniów z Ukrainy. Nauka w polskich szkołach i przedszkolach ukraińskich dzieci będzie powiązana m.in. z wypłatą świadczenia 800 plus. W tygodniu uczniowie z Ukrainy mają realizować polską podstawę programową. Weekendami będą mogli uczestniczyć m.in w lekcjach z języka ojczystego czy historii Ukrainy.

Poseł Sławomir Skwarek z Prawa i Sprawiedliwości w “Panoramie tygodnia” Radia Lublin domagał się przedstawienia kosztów tego rozwiązania. – Kto będzie płacił za to, że w sobotę, w niedzielę dzieci ukraińskie będą w polskich szkołach, kto będzie płacił za polski samorządowy prąd? Narzekaliście państwo, że nie ma psychologów, pedagogów, a nagle psycholodzy i pedagodzy się znajdą w tych polskich szkołach – mówił Sławomir Skwarek.

CZYTAJ: „Razem jesteśmy silniejsi”. Lublin też świętuje Dzień Niepodległości Ukrainy

Wiceministra edukacji Joanna Mucha zapewniła, że sale będą udostępniane za darmo ukraińskim dzieciom, a nauczyciele będą opłacani z pieniędzy rządu ukraińskiego. – To, że w sobotę będą albo nie będą zorganizowane dla nich zajęcia dodatkowe, to kwestia rządu ukraińskiego. To on zaproponuje im program nauczania. My będziemy też sprawdzać ten program nauczania, bo mamy wspólną komisję, która zajmuje się oceną programu nauczania z historii, z geografii – wyjaśniła Joanna Mucha.

Od 1 września, zgodnie ze zmianami, polskie szkoły i przedszkola będą musiały przyjąć ukraińskich uczniów, którzy mieszkają w rejonie danej placówki.

ZAlew / opr. WM

Fot. RL

Exit mobile version