Nieprawidłowości podczas realizacji lubelskiego centrum komunikacyjnego. CBA zawiadamia prokuraturę

kra 4804 2024 08 13 095724

Sprawa budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Lublinie trafiła do prokuratury. O możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników nadzorujących budowę inwestycji zawiadomili Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Zdaniem agentów CBA osoby nadzorujące inwestycję poprzez nadużycie uprawnień mogły spowodować szkodę w majątku Gminy Lublin na kwotę nie większą niż 7,5 mln złotych.

CZYTAJ: Umowa na budowę lubelskiego centrum komunikacyjnego pod lupą CBA

– Sprawdzamy informacje przekazane przez CBA – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie, prokurator Agnieszka Kępka. – Śledztwo zostało wszczęte w dwóch punktach, a dotyczy niedopełnienia obowiązków przez dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie w przedmiocie współpracy zamawiających w związku z realizacją programu, poprzez dokonanie rozliczeń z tytułu wynagrodzenia należnego wykonawcy wbrew postanowieniom umowy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wykonawcę inwestycji. W drugim punkcie – wszczęcie postępowania dotyczy niedopełnienia obowiązków przez zastępcę prezydenta Miasta Lublin, również w zakresie realizacji tej inwestycji, poprzez niezapewnienie właściwego nadzoru nad tym procesem, również w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wykonawcę.

Śledczy gromadzą materiał dowodowy. Biuro prasowe Urzędu Miasta Lublin zapowiedziało komentarz w tej sprawie.

Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego ponad 195 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich. Poza budynkiem Dworca, projekt unijny obejmował także inne zadania – budowę nowego zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca ‘80 do ul. Dworcowej oraz budowę łącznika ul. Dworcowej i al. Piłsudskiego, jak również rozbudowę ul. Krochmalnej o parking dla autobusów i busów oczekujących na odjazd z Dworca.

 

Pełna treść komunikatu (www.cba.gov.pl):

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę w Gminie Lublin w sprawie budowy nowoczesnego centrum komunikacyjnego. Kontrola wykazała nieprawidłowości w realizacji inwestycji oraz możliwość powstania szkody w majątku Gminy.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Lublinie w dniach  od 29.05.2023 r. do 26.02.2024 r. prowadzili kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji  w przedmiocie umowy na „Budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (ZCK) dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF)”. Umowa na budowę centrum komunikacyjnego została zawarta pomiędzy Gminą Lublin, Zarządem Dróg i Mostów w Lublinie oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie, a Wykonawcą spółką Budimex S.A.

Ustalenia kontroli

26.02.2024 r. Kontrolowanemu został doręczony protokół kontroli zawierający ustalenia faktyczne. Wynikało z niego, że działania przedstawicieli Gminy Lublin, którzy nadzorowali inwestycję mogły spowodować w majątku Gminy szkodę nie większą niż 7,5 mln złotych.

Podejrzenie nadużycia uprawnień

01.08.2024 r. funkcjonariusze Delegatury CBA w Lublinie złożyli do Prokuratury Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk przez osoby odpowiedzialne za nadzór nad realizacją inwestycji.

Efekty działań kontrolnych CBA

W 2023 roku funkcjonariusze CBA przeprowadzili 143 kontrole i 911 spraw kontrolnych oraz przygotowali 855 analiz przedkontrolnych.

Blisko 60 kontroli dotyczyło procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie zamówień publicznych, wsparcia finansowego oraz rozporządzania mieniem państwowym lub komunalnym oraz gospodarowania środkami publicznymi.

W 31 przypadkach kontrole CBA zakończyły się zawiadomieniem o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

MaTo/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version