Kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń w przestrzeni Lublina obejmuje program jubileuszowej edycji Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej. Przed nami dni wypełnione muzyką. Ale festiwal to także spotkania z artystami, pisarzami czy wykładowcami.
CZYTAJ: Pamięć i muzyka. Już niedługo Lubliner Festival
Podczas tegorocznej edycji na Starym Mieście zaplanowano koncerty lubelskiego zespołu klezmerskiego Berberys. Grupa wykonuje utwory śpiewane w jidysz, po hebrajsku i po polsku. Usłyszeć będzie można śpiewne, żywiołowe, pełne improwizacji melodie, które niegdyś wygrywały wędrowne zespoły klezmerskie.
W piątek (16.08) będzie można także zwiedzić stary cmentarz żydowski w dzielnicy Kalinowszczyzna. Najstarsza zachowana pisemna wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1555 r. w dokumencie potwierdzonym przez króla Zygmunta II Augusta. Najstarsza znajdująca się tu macewa z 1541 roku upamiętnia słynnego talmudystę Jakuba Kopelmana. Religijni Żydzi z całego świata regularnie odwiedzają znajdujący się tu ohel cadyka Jakuba Izaaka Horowitza, zwanego Widzącym z Lublina, groby: znanego talmudysty Szaloma Szachny i sławnego kabalisty Salomona ben Jechiela Lurii, zwanego Maharszalem. O tych postaciach opowie prof. Andrzej Trzciński z Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS w Lublinie.
CZYTAJ: Lubliner Festival już po raz piąty. Przygotowania na ostatniej prostej
W piątek wieczorem zaplanowano koncert Evgena Malinowskiego poświęcony pamięci zmarłego 9 czerwca w Nowym Jorku Michała Hochmana – legendy lubelskiej sceny muzycznej lat 60.
Szczegółowy program Lubliner Festiwalu w załączniku poniżej i na stronie lublinerfestival.pl.
Początek wydarzenia w piątek (16.08) w południe. Festiwal trwa do 22 sierpnia.
PaSe / opr. ToMa
Fot. Lubliner Festival / nadesłane