Nerki pod kontrolą. Profilaktyczny program dla młodzieży

453385469 889519339877705 2255484839872675459 n 2024 08 02 192212

Uniwersytet Medyczny w Lublinie przeprowadzi projekt dotyczący jak najwcześniejszego rozpoznania przewlekłej choroby nerek wśród młodzieży. Uczniowie z klas 3-4 szkół ponadpodstawowych wezmą udział w przesiewowych badaniach moczu.

Szacuje się, że na świecie mamy około 850 milionów osób chorych na przewlekłą chorobę nerek, co w przełożeniu na populację polską stanowi ponad 4 mln osób. Jak zaznacza dr Izabela Zakrocka z Katedry i Kliniki Nefrologii większość osób nie wie, że jest chora za względu na to, że choroby nerek nie dają praktycznie żadnych charakterystycznych objawów.

CZYTAJ: Aktywny Maluch. Kolejne gminy z miejscami opieki w żłobkach i klubach dziecięcych [ZDJĘCIA]

– Objawy są bardzo niecharakterystyczne. Często jest to nadciśnienie tętnicze, które też trzeba najpierw stwierdzić, że się ma. Są to obrzęki obwodowe, zmiany w objętości wydalanego moczu oraz zmiany w badaniach laboratoryjnych. Badanie ogólne moczu oraz ocena stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Badanie przesiewowe, którym jest badanie moczu, jest dosyć powszechnym, ale wciąż jeszcze rzadko wykonywanym badaniem – dodaje dr Zakrocka.

Projekt w pierwszym etapie będzie miał za zadanie edukację, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z profilaktyką.

– Profilaktyka jest bardzo ważna – podkreśla dr Zakrocka. – Możemy w odpowiednim momencie nie tylko zdiagnozować chorobę nerek zgodnie z naszym projektem, ale przede wszystkim zatrzymać jej postęp. Profilaktyką jest zdrowy styl życia. Odpowiednie przyjmowanie płynów, odpowiednie stosowanie soli kuchennej w naszej diecie, która jest jednym z czynników sprzyjających pogorszeniu funkcji nerek. Odpowiednia podaż białka, więc można powiedzieć, że ogólnie zdrowy styl życia. U części osób, które niestety mają podatność do rozwoju choroby nerek, stosowanie już farmakoterapii w celu zahamowania dalszego uszkodzenia nerek.

CZYTAJ: Wybuch gazu w Wólce Łabuńskiej. Dwie osoby w szpitalu [ZDJĘCIA]

Drugi etap to wykonanie prostych i tanich badań.

– Możemy je wykonywać zarówno u tych osób młodszych, jak u ich członków rodzin, całego społeczeństwa. Następnie osoby zainteresowane będą miały dostęp do testów paskowych, w celu oceny analizy moczu. Jeżeli będzie to wynik nieprawidłowy, każda z tych osób będzie miała możliwość zarejestrowania się na specjalnej platformie edukacyjnej i wpisania tego wyniku. Po przekazaniu tych danych osoby te będą miały zaproponowane dalsze leczenie w poradni nefrologicznej Kliniki Nefrologii, jak również udział w badaniu naukowym, które będzie szczegółowo analizowało zawartość białek u osób z chorobą nerek – opowiada dr Izabela Zakrocka.

CZYTAJ: Nowoczesny sprzęt trafi do małych pacjentów lubelskiego szpitala

W projekcie weźmie udział 6-7 szkół z terenu Lublina.

Projekt realizowany jest przez Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku. Uczestnikami projektu są uczniowie z terenu Warszawy, Lublina i Białegostoku, w wieku 18-19 lat. Badania będą prowadzone ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

LilKa / opr. PrzeG

Fot. Uniwersytet Medyczny w Lublinie – UMLub / pixabay.com

Exit mobile version