Kluczem bursztyn. Lubelscy naukowcy docenieni za innowacyjne kosmetyki

115636 inwo 1 2024 08 12 175742

Innowacyjne kosmetyki na bazie bursztynu stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Za wynalazek do pielęgnacji włosów i paznokci otrzymali srebrny medal w kategorii “Healthy Society” podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków i Technologii „INNO WINGS”.

Źródło cennych składników

– Wszystkie substancje, których użyliśmy, połączone w jeden kompozyt są nieocenionym źródłem cennych składników – mówi prof. dr hab. Małgorzata Wiśniewska z Katedry Radiochemii i Chemii Środowiskowej UMCS. – Nośnikiem jest diatomit, czyli tzw. ziemia okrzemkowa, która powstaje z pancerzyków glonów jednokomórkowych. Mamy tutaj jeszcze dwie substancje aktywne. Okazuje się, że mamy duże pokłady bursztynu na Lubelszczyźnie. Bursztyn, który pozyskaliśmy do naszego kompozytu, pochodzi z okolic miejscowości Niedźwiada. Okazuje się, że 45 milionów lat temu na terenie Europy Środkowej było morze, które nazywamy Pramorzem Północnym. W tym zbiorniku wodnym powstały pokłady bursztynu, który jest teraz eksploatowany. Trzeci składnik kompozytu to proteiny, białka. Tutaj wykorzystaliśmy fitokeratynę i kolagen. 

– Średnio przyjmuje się dziennie może wypaść do 100 włosów, to jest norma. Jeśli wypada więcej, to jest już problem – mówi Wojciech Chromiński, chirurg, który od 30 lat zajmuje się przeszczepami włosów. – Są okresy, kiedy wypada troszkę więcej – to jest jesień, wiosna. Są okresy, kiedy mniej – to jest lato i zima. To taki atawizm. To tak jak zwierzęta linieją. Też jesteśmy zwierzętami, ssakami. Ten atawizm odzwierzęcy jeszcze u nas widać.

Szczególne właściwości kwasu bursztynowego

– Kwas bursztynowy ma szczególne właściwości, szczególnie dla włosów problematycznych, wypadających, łamliwych – wskazuje prof. Wiśniewska. – Bardzo dobrze działa na cebulki włosa. Powoduje ich regenerację i to, że włosy się wzmacniają. Poza tym stwarza barierę ochronną przed działaniem promieni słonecznych. Wzmacnia, odżywia, regeneruje, nawilża. Zarówno kolagen, jak i fitokeratyna są bardzo pożądane w pielęgnacji włosów. Fitokeratyna to keratyna roślinna. Jest to bardzo dobry analog keratyny ludzkiej. Keratyna buduje zresztą nasze włosy, paznokcie, tak jak u zwierząt rogi i kopyta. Ziemia okrzemkowa to też wypełniacz tego kompozytu. Krzemionka ma też bardzo dobre właściwości antybakteryjne.

“Włosy cały czas się wymieniają”

– Włosy odzyskujemy tak samo szybko jak wypadają – dodaje Wojciech Chromiński. – Jeśli nie tracimy włosów nadmiernie, to na 100, które nam wypadną, 100 nowych powinno urosnąć. Włosy na głowie cały czas się wymieniają. Porównuję to z drzewem iglastym, które zawsze jest zielone, ale pod drzewem leży mnóstwo suchych szpilek. Z nami jest tak samo – włosy nigdy nie wypadają nam wszystkie naraz, tylko one się wymieniają. Powiedzenie, że tracimy 100 włosów dziennie, to nie jest dobre powiedzenie. 100 włosów dziennie nam się wymienia. 

CZYTAJ: Dzieci i młodzież piją coraz więcej słodkich napojów

– Poza tym ten nasz produkt, czyli szampon, zwiera też mieszaninę olei naturalnych – zaznacza prof. Wiśniewska. – Dalsze badania będą szły w tym kierunku, żeby tę mieszaninę olejów skomponować tak, żeby były odpowiednie do pielęgnacji włosów niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych. Porowatość wynika z tego, jak łuski włosa się rozchylają. Włoski niskoporowate mają łuski pozamykane. Są to włosy proste, niekręcone, trudne w układaniu, przygotowywaniu różnych fryzur, często łamliwe, wypadające, słabe. A włosy wysokoporowate to te najbardziej skręcone. 

– Ile włosów rośnie na głowie? To jest od 75 tys. do 150 tys. Zależy, czy mamy blond włosy, ciemne włosy, rzadsze, grubsze, czy cieńsze włosy – wskazuje Wojciech Chromiński. – To jest różnie. Czasem mamy osoby, które mają bardzo dużo włosów bardzo cieniutkich. Wydaje się, że mają bardzo słabe włosy, a tych włosów jest na centymetr bardzo dużo i te osoby mogą mieć nawet do prawie 200 tys. włosów, tylko ich nie widać, bo są jasne i cienkie. A w przypadku osób z grubymi, ciemnymi włosami czy osób rudych, które mają tych włosów stosunkowo niedużo, bo ok. 100 tys., a czasem mniej – 75-80 tys., może wydawać się, że mają bardzo dużo włosów, bo mają je grube i mocne.

Innowacją jest także to, że szampon jest nie w płynie, a podobnie jak mydło – w kostce. Prace nad wynalazkiem trwały ponad pół roku. Kosmetyki powstawały przy współpracy z ukraińskimi firmami kosmetycznymi .

LilKa / opr. WM

Fot. UMCS

Exit mobile version