Grupa Azoty złożyła do prokuratury zawiadomienie ws. podejrzenia przestępstwa, polegającego na wyrządzeniu spółce szkody w wielkich rozmiarach; zawiadomienie dotyczy m.in. nieprawidłowości i niezgodności z prawem funkcjonowania Polskiej Fundacji Narodowej – przekazała w piątek spółka.
Grupa Azoty S.A. w Tarnowie poinformowała, że złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa „w sprawie wyrządzenia spółce szkody w wielkich rozmiarach polegającej na doprowadzeniu do powstania oraz działań i zaniechań dotyczących podejrzenia nieprawidłowości i niezgodności z prawem funkcjonowania Polskiej Fundacji Narodowej (PFN), z wykorzystaniem wielomilionowych środków finansowych pochodzących od spółki, tj. o czyn z art. 296 par. 3 kodeksu karnego”.
„W najbliższych dniach i tygodniach podejmiemy podobne działania w innych obszarach” – zapowiedział w prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz. „W przypadku Polskiej Fundacji Narodowej, rażący jest fakt, że przy jej tworzeniu w 2016 r. zobowiązano się bezwarunkowo przez okres 10 lat do łącznych wpłat na kwotę 45,5 mln zł i nie zagwarantowano możliwości wycofania się z finansowania fundacji, nawet w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej spółki” – zaznaczył.
Prezes podkreślił, że pomimo „rekordowych poziomów strat” raportowanych przez spółkę w ostatnich sześciu kwartałach, nie podjęto próby wycofania finansowania, „a w przestrzeni publicznej dostępne były informacje o przypadkach niegospodarności w wydatkowaniu środków PFN”.
„Spółka zaangażowała się w wieloletnią i wielomilionową inicjatywę de facto sponsoringową, deklarując środki na działalność PFN, pomimo że ta forma prawna z istoty rzeczy nie służy celom sponsoringowym na rzecz podmiotów gospodarczych” – stwierdził Leszkiewicz.
W oświadczeniu wskazano też, że w sierpniu br. zarząd Grupy Azoty podjął uchwałę upoważniającą przedstawiciela Grupy Azoty w Radzie Polskiej Fundacji Narodowej do zaprezentowania stanowiska spółki Radzie Fundacji w zakresie zmiany dobrowolności wpłat za lata 2024 i 2025 na Polską Fundację Narodową oraz podjęcia kroków w celu likwidacji Fundacji.
ZOBACZ WIDEO: 10.08.2024 Razem czy osobno – m.in. o sytuacji w Grupie Azoty Puławy i w PKP Cargo
Leszkiewicz poinformował, że w spółkach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty „kończy się powoli” pierwszy okres analizy działań i zarządzania w ostatnich latach. „Jest to szczególnie istotne w kontekście sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się Grupa od II połowy 2022 r.”- zwrócił uwagę w oświadczeniu prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz. Dodał, że „trudna sytuacja” powoduje, że zarząd ma „szczególny obowiązek” reakcji w zakresie wszelkich zidentyfikowanych działań, co do których istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Grupa Azoty to największy producent na krajowym rynku nawozowym i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.
PAP/ RL / opr. LisA
Fot. Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.