W Lubelskiem będą trzy nowe miasta

pm roze 190720 036 2024 07 11 170430

2020-07-19T13:35:24:00 , Fot. Piotr Michalski 2020.07.19. KONSKOWOLA . SWIETO ROZ ORAZ OTWARCIE RATUSZ I PLAC PRZED RATUSZEM PO REWITALIZACJI. FOT. PIOTR MICHALSKI

Od 1 stycznia 2025 roku trzem miejscowościom w województwie lubelskim ma zostać nadany status miasta. To: Końskowola, Kurów i Wąwolnica. Zmienią się też granice pomiędzy miastem i gminą Chełm. Ustalone zostaną granice Rejowca, a gmina Batorz zmieni siedzibę.

CZYTAJ: Zerwany dach, połamane konary. Silne burze nad regionem [DETEKTOR WYŁADOWAŃ, RADAR OPADÓW]

– Projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący nadania miejscowościom praw miejskich trafił do konsultacji społecznych i międzyresortowych – poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort dodał, że projektem zajmie się także Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Zgodnie z projektowaną regulacją od 1 stycznia przyszłego roku siedmiu miejscowościom zostanie nadany status miasta. Miastami staną się trzy miejscowości w województwie lubelskim: Końskowola, Kurów i Wąwolnica. Status miasta uzyskają także: Kazanów (woj. mazowieckie), Kobylnica (woj. pomorskie), Sobków (woj. świętokrzyskie) i Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).

Projekt zakłada również, że od przyszłego roku nastąpi siedem zmian dotyczących ustalenia granic gmin: pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły oraz pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg.

11 zmian będzie dotyczyło ustalenia granic miast. W tym przypadku – jak zaznaczono –  oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie granic dotyczy miast: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec, Olsztyn. Natomiast jedna zmiana dotyczy zmiany siedziby władz gminy Batorz z Batorza na Batorz Pierwszy.

Zgodnie z przepisami ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz rozporządzenia Rada Ministrów rozpatruje wnioski do 31 lipca. Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia roku następnego.

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Jak niejednokrotnie podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może także spowodować zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy dać możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

Exit mobile version