Stopa bezrobocia po raz pierwszy spadła poniżej 5 proc.

urzad pracy 2024 07 23 112742

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w czerwcu do 4,9 proc. – to pierwszy taki miesiąc, gdy wskaźnik znajduje się poniżej 5 proc.. To efekt dobrej sytuacji na rynku pracy oraz zmian demograficznych – czytamy w komentarzu PIE do wtorkowych danych GUS.

Stopa bezrobocia w czerwcu 2024 r. wyniosła 4,9 proc. wobec 5,0 proc. miesiąc wcześniej – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 762,2 tys. wobec 776,6 tys. osób miesiąc wcześniej.

CZYTAJ: Fałszywy makler i zdalny pulpit. Lublinianka straciła ponad pół mln zł

„Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w czerwcu do 4,9 proc. – to pierwszy taki miesiąc, gdy wskaźnik znajduje się poniżej 5 proc.. To efekt dobrej sytuacji na rynku pracy oraz zmian demograficznych. GUS wskazuje, że przez ostatni rok liczba aktywnych zawodowo obniżyła się o ok. 200 tys. osób – w efekcie wchodzącym na rynek czy bezrobotnym łatwiej uzyskać etat” – czytamy w komentarzu kierownika zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakuba Rybackiego.

Ocenił on, że dalszy znaczący spadek stopy bezrobocia jest „mało prawdopodobny”. Przypomniał, że prawie 40 proc. obecnych bezrobotnych to osoby w wieku 45+.

CZYTAJ: To nie była bratanica. 39-latek ofiarą oszustwa

„Poszukiwanie pracy w ich wypadku jest dłuższe niż wśród osób młodszych. Dodatkowo brak zatrudnienia często wiąże się z brakiem kwalifikacji zawodowych – GUS szacuje, że taki problem dotyka ok. 32 proc. bezrobotnych” – czytamy w komentarzu ekonomisty PIE. „Warto jednak zauważyć, że osoby, które tracą pracę, w miarę szybko zyskują nowe zatrudnienie” – dodał.

Z komentarza wynika, że liczba zwolnień z zakładów pracy utrzymuje się na zbliżonym do wcześniejszego poziomie.

„Liczba bezrobotnych zwolnionych z zakładu pracy wyniosła w czerwcu 32,2 tys. osób. To podobne wielkości jak przez ostatnie 2 lata, pomimo lekkiego wzrostu liczby firm deklarujących zwolnienia” – napisał Jakub Rybacki.

PAP/ RL/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version