Sobota na igrzyskach. Jak wypadli Polacy? [AKTUALNOŚCI]

mid epa11499772 2024 07 27 171919

W piątek (26.07) wieczorem odbyła się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu.  A sobota to pierwszy „oficjalny” dzień zawodów. Swoje starty zaczęli na nich Polacy.

Siatkarze zgodnie z planem

Reprezentacja Polski siatkarzy od zwycięstwa rozpoczęła rywalizację w turnieju olimpijskim w Paryżu. Biało-Czerwoni na inaugurację zmagań w grupie B pokonali Egipcjan 3:0 (25:21, 25:19, 25:13). W polskim zespole cały mecz rozegrał zawodnik Bogdanki LUK Lublin Wilfredo Leon.

Powała 39. po ujeżdżeniu w WKKW

Robert Powała na koniu Tosca del Castegno zajął 39. miejsce w ujeżdżeniu jeździeckiego WKKW na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Najlepsza była Brytyjka Laura Collett, a za nią uplasowali się Niemiec Michael Jung i Chińczyk Alex Hua Tian.

Jan Kamiński (Jard) zajął 46. pozycję, a Małgorzata Korycka (Canvalencia) 57.

Rezultaty uwzględniane są także w rywalizacji drużynowej, w której Biało-Czerwoni zajmują przedostatnią, 15. pozycję.

W niedzielę odbędzie się cross, a WKKW zakończy się poniedziałkowymi skokami.

Zwolińska i Hedwig w półfinale

Kajakarka górska Klaudia Zwolińska z drugim wynikiem awansowała do półfinału igrzysk olimpijskich w Paryżu w slalomie K1. Awans do półfinału wywalczył także Grzegorz Hedwig w konkurencji C1.

W sobotę rozpoczęła się rywalizacja olimpijska w tej dyscyplinie. Poprzeczka nie była zawieszona zbyt wysoko – awans do półfinału zdobywały 22 z 25 kajakarek oraz 16 z 20 kanadyjkarzy. Uwzględniano czas lepszego z dwóch przejazdów.

Zwolińska, aktualna mistrzyni Europy w tej konkurencji, praktycznie zapewniła sobie awans już w pierwszym przejeździe, w którym uzyskała piąty wynik. W drugim poprawiła się o trzy sekundy i wynik 93,03 dał jej drugą lokatę. Szybciej tor pokonała tylko utytułowana Australijka Jessica Fox – 92,18.

Grzegorz Hedwig awansował do półfinału rywalizacji kajakarzy górskich podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Polak uzyskał w eliminacjach ósmy wynik. Pierwsze miejsce zajął Francuz Nicolas Gestin, drugie – Brytyjczyk Adam Burgess, a trzecie – Chorwat Matija Marinić.

Dalszy ciąg olimpijskiej rywalizacji w kajakarstwie górskim w poniedziałek (29.07).

Kwiatkowski daleko w jeździe na czas

Belg Remco Evenepoel zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas. Michał Kwiatkowski zajął 23. miejsce.

Kwiatkowski zajął 23. lokatę wśród 32 sklasyfikowanych, tracąc do zwycięzcy ponad dwie i pół minuty. Przed igrzyskami Polak nie ukrywał, że nastawia się głównie na wyścig ze startu wspólnego, który odbędzie się w następną sobotę.

Skalniak-Sójka: przewróciłam się na rondzie

Australijka Grace Brown zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas. Agnieszka Skalniak-Sójka zajęła 12. miejsce, a Marta Lach – 18. “Przewróciłam się na rondzie. Liczyłam na 7-8. miejsce” – powiedziała Skalniak-Sójka.

Brown zdeklasowała rywalki, wyprzedzając o 1.31 minuty Brytyjkę Annę Henderson oraz o 1.32 Amerykankę Chloe Dygert. Skalniak-Sójka, siódma zawodniczka ubiegłorocznych mistrzostw świata w Szkocji, straciła do triumfatorki ponad dwie i pół minuty, natomiast Lach – blisko trzy i pół minuty.

Rywalizacja, ze startem i metą w centrum Paryża przy moście Aleksandra III, odbywała się na 32-kilometrowej płaskiej trasie, śliskiej od deszczu, co spowodowało wiele upadków. Przewróciły się m.in. Skalniak-Sójka, brązowa medalistka Dygert, a także utytułowana Belgijka Lotte Kopecky, która musiała zadowolić się siódmą pozycją. Startowało 35 zawodniczek.

“Przewróciłam się na rondzie. Na warunki atmosferyczne nie mamy wpływu. Dałam z siebie wszystko, co mogłam dać. Czułam się bardzo dobrze do momentu kraksy. Potem już wiadomo – zadziałała psychika, do tego wszystko bolało. Dałam z siebie, ile mogłam” – powiedziała Skalniak-Sójka. Przyznała, że liczyła na 7-8. miejsce, a przy szczęściu może na jeszcze wyższe. “Niestety. Wywrotkę miałam po 13. kilometrze. Mocno się poobijałam, a teraz jest mi bardzo zimno” – mówiła za metą przemoczona Polka.

Lach powiedziała, że na pewno byłoby lepiej, gdyby nie “przygoda” z przebitym kołem. “Straciłam na to sporo czasu – ok. 20-30 sekund. To było na zakrętach i trener nie mógł szybko do mnie podjechać. Pech. Do tego przestało mi na 5-6. kilometrze działać radio. Praktycznie nic nie było widać, bo szybka zaparowała, więc musiałam ją wyrzucić” – podkreśliła.

Węgrzyn w 1/32 finału

Katarzyna Węgrzyn awansowała do 1/32 finału turnieju tenisistek stołowych podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Polka pokonała w rundzie wstępnej reprezentantkę Malediwów Fatihmath Dheemę Ali 4:0 (11:5, 11:5, 11:2, 11:8). W następnym spotkaniu Węgrzyn zmierzy się ze Szwedką Lindą Bergstroem.

Klasik odpadła w 1/8 finału

Alicja Klasik przegrała z Estonką Nelli Differt 10:11 po dogrywce i odpadła w 1/8 finału turnieju indywidualnego szpadzistek w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Była ostatnią z biało-czerwonych, która pozostała w rywalizacji.

20-letnia zawodniczka RMKS Rybnik, ubiegłoroczna wicemistrzyni świata juniorek i była mistrzyni wśród kadetek, która przed igrzyskami zajmowała 40. lokatę w światowym rankingu, w 1/16 finału pokonała piątą w tym zestawieniu Włoszkę Giulię Rizzi 12:11 po dogrywce.

W pojedynku o awans do ćwierćfinału Klasik spotkała się z 11. w klasyfikacji szpadzistek Estonką Nelli Differt, która także po dogrywce pokonała wcześniej 14:13 Koreankę Young Mi Kang.

Początek to trafienia obustronne. Tak było do stanu 5:5, a później górę wzięło większe doświadczenie Estonki, która zaczęła uprawiać szermierkę w 2000 roku, kiedy Klasik nie było na świecie. Differt, ubiegłoroczna brązowa medalistka mistrzostw Europy, prowadziła 7:5, 9:7, ale Polka nie rezygnowała. Czas uciekał, ale ona walczyła rozsądnie i 7,25 s przed końcem ostatniej rundy wyrównała na po 10.

Znowu fortuna jej nie sprzyjała i to rywalka wylosowała priorytet, co oznaczało, że w dodatkowej minucie to Klasik musi zadać trafienie. Zrobiła to jednak Differt i zameldowała się w czołowej ósemce olimpijskich zmagań.

W 1/16 finału odpadły Renata Knapik-Miazga i Martyna Swatowska-Wenglarczyk, które zajęły – odpowiednio – 25. i 28. miejsce.

Świątek awansowała do II rundy

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy tenisowego turnieju olimpijskiego rozgrywanego na kortach ziemnych w Paryżu. W spotkaniu pierwszej rundy liderka światowego rankingu pokonała Rumunkę Irinę-Camelię Begu 6:2, 7:5.

Kolejną rywalką Świątek będzie Argentynka Nadia Podoroska lub reprezentantka gospodarzy Diane Parry.

Breś odpadła w eliminacjach pistoletu pneumatycznego

Klaudia Breś zajęła 14. miejsce w eliminacjach strzelania z pistoletu pneumatycznego z 10 metrów i nie zakwalifikowała się do finału rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Polka uzyskała łącznie 573 punkty.

W eliminacjach zwyciężyła Węgierka Veronika Major z dorobkiem 582 punktów. Do finału awansowało 8 czołowych zawodniczek.

Pewny awans polskiej czwórki podwójnej mężczyzn

Startujący w czwórce podwójnej wioślarze Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański zajęli drugie miejsce w swoim przedbiegu i pewnie awansowali do środowego wyścigu o medale igrzysk olimpijskich w Paryżu. Nieznacznie szybsi od nich byli Włosi.

Do wyścigu finałowego bezpośrednio kwalifikowały się po dwie osady z każdego z przedbiegów. Biało-czerwoni mieli nad trzecimi Szwajcarami ponad pięć sekund przewagi, do Italii stracili 1,08 s.

Z pierwszego wyścigu eliminacyjnego awans wywalczyli Holendrzy i Brytyjczycy. Pozostałe osady wezmą udział w poniedziałkowych repasażach.

Pływak z lubelskiego klubu wystąpił na igrzyskach olimpijskich

Pływak Bartosz Piszczorowicz to pierwszy reprezentant klubu z województwa lubelskiego, który wystartował na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Zawodnik AZS-u UMCS-u Lublin popłynął na trzeciej zmianie sztafety 4×100 m stylem dowolnym. Skład uzupełnili Mateusz Chowaniec, Dominik Dudys oraz Kamil Sieradzki.

Biało-czerwoni w swoim wyścigu eliminacyjnym zajęli ósme miejsce, a czas 3:14.94 uplasował ich w ogólnej klasyfikacji na trzynastej lokacie. Zwyciężyli Chińczycy przed Australijczykami oraz Brytyjczykami.

Polki poza finałem sztafety 4×100 m st. dowolnym

Polskie pływaczki odpadły w eliminacjach sztafet 4×100 m stylem dowolnym podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Katarzyna Wasick, Kornelia Fiedkiewicz, Julia Maik i Zuzanna Famulok zajęły 13. miejsce czasem 3.38,65. Do finału awansowało osiem sztafet.

W eliminacjach najlepsze były Olivia Wunsch, Bronte Campbell, Meg Harris i Emma McKeon z Australii – 3.27,96. Awans do finału dawał czas 3.36,28, zatem Polkom zabrakło ponad czterech sekund.

Kałusowski odpadł w eliminacjach 100 m st. klasycznym

Jan Kałusowski uzyskał wynik 1.00,40 i odpadł w eliminacjach 100 m stylem klasycznym podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Reprezentant Polski zajął 22. miejsce. Do półfinału awansowało 16 pływaków z najlepszymi czasami. Najszybszy był Holender Caspar Corbeau – 59,04.

Awans dawał czas 1.00, zatem Kałusowskiemu do półfinału zabrakło 0,4 s.

Polskie pary mieszane bez awansu do strefy medalowej w karabinie pneumatycznym

Polskie pary mieszane bez awansu do strefy medalowej w rywalizacji w strzelectwie podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. W kwalifikacjach konkurencji karabinu pneumatycznego z 10 metrów Aneta Stankiewicz i Tomasz Bartnik zakończyli rywalizację na 10. miejscu z wynikiem 626.9 pkt (209.0, 208.2 i 209.7). Z kolei Julia Piotrowska i Maciej Kowalewicz z dorobkiem 623.7 pkt (207.5, 209.5 i 206.7) uplasowali się na 23. pozycji.

O złoto powalczą Chińczycy Huang i Sheng oraz Koreańczycy Keum i Park. O brązowy medal rywalizować będą reprezentanci Kazachstanu Le i Satpajew oraz Niemcy Janssen i Ulbrich.