Lubelskie miasteczka w stylu „slow”. Tu najlepiej odpocząć od codziennego zgiełku [ZDJĘCIA]

30512 2024 05 28 122831

Coraz chętniej na urlopy wybierane są miejsca, w których można włączyć luz po codziennym życiu w biegu. „National Geographic” przygotowało zestawienie 8 polskich miasteczek, które warto odwiedzić. Aż dwie z propozycji położone są w województwie lubelskim. To miejsca, w których można złapać oddech, znaleźć wytchnienie i poczuć ich magię. Miejscowości zbudowane historią i legendami, pełne ludzi opowiadających o życiu oraz przedmiotów i zaułków posiadających duszę. 

Lenistwo w królewskim stylu – Janowiec nad Wisłą

Miasteczko znajdujące się w pobliżu słynnego Kazimierza Dolnego nad Wisłą, ale uznawane za jego skromną siostrę. „Położony na skarpie uformowanej nad korytem rzeki na drugim brzegu. Uroczy, a jednak rzadko odwiedzany. Maleńki Janowiec do złudzenia przypomina leniwe i senne, położone wśród puszt węgierskie miasteczka. Idealne miejsce, by nic nie robić w ciepłe popołudnie. Przyjechać, zjeść, wypić, pooddychać nostalgiczną atmosferą i wybrać się do zamczyska. W czasach świetności miał siedem wielkich sal i 98 komnat – wielkością dorównywał Wawelowi. Jak głosi legenda, na jego murach regularnie pojawia się duch Czarnej Damy. To Helena Lubomirska, która zakochała się w służącym i została za to zamknięta w wieży. Zrozpaczona rzuciła się z okna. Głupio zrobiła, bo nie ma piękniejszych widoków niż te ze skarpy” – piszą autorzy rankingu.

CZYTAJ TAKŻE: Zabytkowy kamień w grocie przy zamku. Jakie jest jego pochodzenie?

CZYTAJ TAKŻE: Owce ponownie zadomowiły się w Janowcu [ZDJĘCIA]

Na końcu świata – Włodawa

Miasto uznawane za koniec mapy (leży przy granicy z Białorusią), a dla niektórych za koniec świata zdobywa coraz większą sławę. „Płyną sobie tędy Włodawka i Bug, w każdej chwili można zejść na brzeg i oddać się lenistwu, które zawsze będzie się tu kojarzyć z wakacjami. Malownicze uliczki, barokowe kościoły, dostojne budowle klasztoru, bielejące pośród niskiej wschodniej zabudowy synagogi i cerkiew tworzą razem niepowtarzalny klimat. Czuje się go tylko na wschodnich granicach dzisiejszej Polski. We Włodawie mieszkał Dymitr Sanguszko, syn litewskiego księcia Andrzeja, awanturnik, łowca przygód, a także łotr i banita. Zasłynął z tego, że zakochany w pięknej Halszce z Ostroga porwał ją i poślubił wbrew jej woli. Wygnany z kraju osiadł w Czechach, gdzie został zabity przez innego awanturnika Marina Zborowskiego” – czytamy w rankingu.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPACERU PO WŁODAWIE [ZDJĘCIA]

 

CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie miasteczko „Cudem Polski 2023”

Wśród innych wyróżnionych przez National Geographic są: śliwkowa stolica Polski – Szydłów w woj. świętokrzyskim, strasznie i romantycznie – Wleń w woj. dolnośląskim, u piratów – Darłowo w woj. zachodniopomorskim, mumia i zakonnice – Racibórz w woj. śląskim, miejsce jak z bajki – Tykocin w woj. podlaskim i od Kargula do Pawlaka – Lubomierz, w woj. dolnośląskim. 

RL / opr. KS

Fot. Janowiec nad Wisłą: Anna Lisiecka, Włodawa: Piotr Piela

Exit mobile version