Piękne i z klimatem. Lublin miastem zabytków [ZDJĘCIA]

20240723101933 mg 8248 2024 07 24 204020

Turyści z kraju i zagranicy coraz częściej wybierają Lublin jako cel podróży. Z danych przekazanych przez lubelski ratusz wynika, że w pierwszym półroczu 2024 roku miasto odwiedziło ponad 810 tysięcy podróżnych, w tym 240 tysięcy gości zagranicznych. To pierwszy tak wysoki udział obcokrajowców w historii pomiarów.

CZYTAJ: Będzie rekord! Tłumy turystów w Lublinie [ZDJĘCIA]

Turystów do Lublina przyciąga klimat miasta, w tym zabytki. Sami mieszkańcy przyznają Lublin, że jest pięknym miastem: – Na pewno warto zobaczyć Zamek i Stare Miasto. Uważam, że Stare Miasto jest jednym z piękniejszych w Polsce, chętnie tam chodzimy na spacery. Jest ono urokliwe. Zamek jest „potentatem”, jeżeli chodzi o zabytki Lublina. Trzeba odwiedzić Starą Kalinowszczyznę i ulicę Zamojską czy Hanki Sawickiej (obecna Świętoduska) – jest dużo starych budynków, które są naprawdę ciekawe do zobaczenia. My idziemy obejrzeć Muzeum Narodowe i obraz Matejki „Unia Lubelska”. Skansen, przepiękna katedra, kościoły – to nasza kultura, dziedzictwo, nasza chluba; coś innego niż współczesny kicz – mówią lublinianie i turyści.   

Przenikanie się kultur

– Lublin jest znaczącym miejscem na szlakach turystycznych i kulturowych. Jest wyróżniony w pięciu kategoriach międzynarodowych i krajowych – mówi Tadeusz Sobieszek, przewodnik po Lublinie od 60 lat.

Jak dodaje, miasto ma wysoką rangę w klasyfikacji wartości światowych UNESCO dzięki zawarciu w nim Unii Lubelskiej, której akt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO “Pamięć Świata”.

–  Nie jest to metropolia na skalę europejską pod względem architektury, ale posiada obiekty, które świadczą o przenikaniu się kultury Wschodu i Zachodu. Przykładem jest Kaplica Trójcy Świętej na Zamku, gdzie znajdują się najdalej na zachód wysunięte malowidła bizantyjsko-ruskie sygnowane. Czyli autor jest znany, co jest wielką rzadkością. W Lublinie jest też cmentarz żydowski, drugi pod względem chronologii w Polsce. Najstarszy jest cmentarz – Remuh – znajduje się w Krakowie na Kazimierzu, a drugi właśnie w Lublinie – dodaje Tadeusz Sobieszek.

Jedne z najciekawszych w Polsce

– Obiektem, na który koniecznie warto zwrócić uwagę, jest kościół misjonarski, obecnie świątynia Metropolitalnego Seminarium Duchownego przy ul. Wyszyńskiego w Lublinie. To wspaniała budowla z początku XVIII wieku projektowana – zdaniem prof. Piotra Krasnego – przez wybitnego architekta włoskiego Giovanniego Spazzio, który w tamtym czasie działał w Polsce. To jedna z najciekawszych realizacji późnobarokowych na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej. To jeden z obiektów, których wartość należy podkreślić, choć jest często omijany przez turystów czy samych mieszkańców miasta – stwierdza Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie. – Innym zabytkiem, który jest szalenie ważny, a jego wartość nie do końca dostrzegamy, jest donżon (czyli umocniona wieża mieszkalna – red.) na Zamku Lubelskim. To najstarszy zabytek architektury murowanej, który zachował się w krajobrazie  miasta.

Do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Lublinie należą: Stare Miasto, Zamek Lubelski, deptak i plac Litewski, Ogród Saski, a także Wieża Trynitarska z archikatedrą lubelską, Centrum Spotkania Kultur i bazylika oo. Dominikanów.

WT / MMich / opr. ToMa

Fot. Magdalena Michalew

Exit mobile version