Tablicę upamiętniającą Żydów, którzy zginęli w akcji “Reinhardt”, odsłonięto w Markuszowie. To hołd żydowskim mieszkańcom tego terenu, którzy przed II wojną światową stanowili prawie 60 procent lokalnej społeczności.
– Historia markuszowskich Żydów sięga już XVI wieku – przypomina wójt Leszek Łuczywek. – Pewne źródła mówią o obecności Żydów w XVII wieku, ale na pewno w XVI wieku już byli tutaj osiedleni. Żyli tutaj przez te lata, praktycznie do momentu rozpoczęcia II wojny światowej, kiedy Markuszów został – podobnie jak inne miejscowości – zbombardowany, 7 i 9 września. Całe centrum Markuszowa zostało zniszczone. To było właśnie osiedle, gdzie mieszkało najwięcej Żydów. Polaków upamiętniamy corocznie, ponieważ ich mogiła jest przy kościółku, natomiast w tym roku pierwszy raz mamy okazję wspomnieć mieszkańców żydowskich.
Akcja “Reinhardt” była zbrodniczą operacją niemiecką mającą na celu wymordowanie całej ludności żydowskiej. Za datę symbolizującą jej rozpoczęcie uznaje się 16/17 marca 1942 roku, gdy do Bełżca przywieziono pierwszy transport Żydów z lubelskiego getta. Z Markuszowa pierwszych Żydów przywieziono w kwietniu 1942 roku.
ŁuG / opr. WM
Fot. Gmina Markuszów FB