KUL ma nowego prorektora. To znany kardiochirurg

449449661 896646052502452 4654520888255030103 n 2024 07 02 111159

Kardiochirurg profesor Michał Zembala został prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych. 

Profesor zacznie urzędowanie od września, z Wydziałem Medycznym KUL związany jest od ubiegłego roku. Do tej pory był pełnomocnikiem rektora ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.

CZYTAJ: KUL będzie prowadził badania naukowe w obszarze medycyny [ZDJĘCIA]

Prof. Michał Zembala tworzy w Lublinie oddział chirurgii i transplantacji serca.- Poza dydaktyką, chcemy skoncentrować nasze wysiłki na budowie nowego centrum sercowo-naczyniowego, w którym chorzy znajdą fachową pomoc nawet w najtrudniejszych przypadkach, studenci – inspiracje do nauki i poszukiwania siebie, a naukowcy – miejsce do klinicznego i przedklinicznego rozwoju. Głęboko wierzę, że współpraca ze środowiskiem akademickim tak mocno reprezentowanym w Lublinie, przyczyni się do wzmocnienia roli województwa na mapie potrzeb zdrowotnych kraju – stwierdził prof. Zembala.

Nowy prorektor jest absolwentem Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Odbył staże naukowe i badawcze m.in w Laboratorium Medycznym Regeneracyjnym Uniwersytetu Harvarda. Jest synem kardiochirurga prof. Mariana Zembali, który wraz z prof. Zbigniewem Religą przeprowadził w 1985 r. w Zabrzu pierwszy w Polsce przeszczep serca.

Nie koniec zmian

To nie koniec zmian, które szykują się w kolegium rektorskim KUL. Decyzją rektora ks. prof. Mirosława Kalinowskiego do ścisłego grona kierowniczego wejdzie też ks. dr. hab. Piotr Wiśniewski, prof. KUL, który będzie zajmował się misją uniwersytetu. W kolegium rektorskim pozostanie dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, która obecnie jest prorektorem ds. studentów, doktorantów i rozwoju. W nowej kadencji poza sprawami studenckimi będzie odpowiedzialna za kwestie związane z umiędzynarodowieniem uczelni.

Do końca sierpnia kolegium rektorskie KUL funkcjonować będzie w dotychczasowym składzie. Zmiany obowiązywać będą od 1 września do 2028 roku.

ZAlew / opr. PrzeG

Fot. KUL, The John Paul II Catholic University of Lublin FB

Exit mobile version