Laboratorium Akwizycji i Analizy Ruchu uruchomiła Politechnika Lubelska. Pracownia wyposażona jest nowatorski i jedyny w Polsce system tworzenia zaawansowanych animacji na podstawie zarejestrowanego ruchu.
Może być wykorzystany w filmach, grach wideo czy przez ortopedów lub trenerów do analizy ruchu sportowców. Jest przy tym mobilny, dzięki czemu nagrania można prowadzić także poza laboratorium. Zainteresowani utrwaleniem dziedzictwa kulturowego mogą też rejestrować tańce ludowe.
– Osoba zakłada kombinezon, na którym umieszczone są niemal niewidoczne znaczniki LED – tłumaczy dr Paweł Powroźnik z Katedry Informatyki. – Przetwarzając nagrane elementy, mamy dokładną lokalizację w przestrzeni trójwymiarowej, dzięki czemu możemy potem wykorzystać taki zapis w szeroko rozumianej rozrywce, szeroko rozumianych grach, filmach czy innych animacjach. W laboratorium skupiamy się również na badaniach związanych z medycyną. Współpracujemy w badaniach dotyczących ruchu dzieci czy sportu szeroko rozumianego, m.in. tenisistów, gdzie jesteśmy w stanie wyliczać w trakcie wykonywania konkretnych uderzeń, w jaki sposób porusza się ręka czy rakieta.
CZYTAJ: Politechnika Lubelska ma nowy poduszkowiec
Nowoczesny system ruchu firmy PhaseSpace powstał na Politechnice Lubelskiej w ramach konkursu i za środki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
LilKa / LeW / opr. LisA
Fot. Piotr Michalski