Polska od kwietnia br. ma status kraju wolnego od ptasiej grypy, ale nadal walczy z afrykańskim pomorem świń – powiedział we wtorek (23.07) wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. dobrostanu zwierząt gospodarskich. Od początku roku do 5 lipca br. wykryto 23 ogniska ASF – dodał.
Podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, Czerniak przypomniał, że 5 kwietnia br. Polska uzyskała status kraju wolnego od ptasiej grypy (HPAI), co – jak zaznaczył – jest ważne w kontekście eksportu mięsa drobiowego.
CZYTAJ: Kolejne ognisko ASF w Lubelskiem. Choroba wykryta w małym gospodarstwie
Wiceszef MRiRW poinformował również, że w kilku województwach nadal trwa walka z ASF (afrykańskim pomorem świń). Wskazał, że na 21 lipca br. w Polsce stwierdzono 23 ogniska tej choroby, podczas gdy w ubr. takich ognisk było 18. Dodał, że jedno z ognisk wykryto w woj. wielkopolskim, które do tej pory miało status strefy wolnej od ASF. „Wizyta ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego w Poznaniu związana jest właśnie z afrykańskim pomorem świń” – wskazał.
Czerniak przypomniał, że od 3 lipca br. można składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na zakup materiałów służących do bioasekuracji w gospodarstwach rolnych. Budżet na ten cel wynosi 19 mln zł.
CZYTAJ: Pierwsze ognisko ASF w regionie
W województwie wielkopolskim na początku lipca potwierdzono wystąpienie wirusa ASF w gospodarstwie, w którym znajdowały się 52 świnie. Wszystkie zostały wybite i poddane utylizacji. W promieniu 1 km od ogniska znajduje się łącznie 16 gospodarstw, w których znajduje się około 1,8 tys. świń. Od wyników kontroli zależy, czy kolejne zwierzęta zostaną wybite.
Afrykański pomór świń to groźba, zakaźna choroba wirusowa świń domowych i dzików. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie; śmiertelność sięga nawet 100 proc. Wirus ASF nie atakuje ludzi, więc choroba ta nie stwarza dla nich zagrożenia.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi