Poszukiwanie pierwszej pracy to jedno z wyzwań osób, które wkraczają w dorosłe życie. To doświadczenie, które może wyzwalać rozmaite emocje – zarówno ekscytację, ciekawość, jak i niepewność. Żeby zwiększyć szanse powodzenia i ograniczyć stres, warto zdobyć wiedzę na temat tego, którzy pracodawcy są otwarci na nowicjuszy. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w województwie lubelskim? W których branżach można liczyć na zatrudnienie zaraz po szkole?
Jak wygląda rynek pracy w województwie lubelskim?
Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie bezrobocie w województwie lubelskim w kwietniu 2024 roku było stosunkowo wysokie i wynosiło 7,5%, przy czym w całym kraju w tym czasie osiągnęło 5,1%. Mniej osób pozostawało bez pracy w stolicy regionu, czyli w Lublinie. Tam stopa bezrobocia w maju wyniosła 4,3%.
Duże miasta przyciągają osoby, które poszukują pracy, również młodych ludzi szukających pierwszego zatrudnienia. Lublin, będący największym miastem województwa, stanowi centrum akademickie i kulturalne regionu, co sprzyja sektorowi usług oraz edukacji. W ostatnich latach obserwuje się wzrost inwestycji w obszarze nowoczesnych technologii i IT. Widoczne są także inwestycje w innych branżach. W województwie dynamicznie rozwija się logistyka i transport, czy też przemysł chemiczny i energetyczny (OZE). Duże znaczenie dla tej części Polski ma także sektor przetwórstwa spożywczego i rolnictwa.
Branże otwarte na osoby bez doświadczenia
Śledząc aktualne trendy zatrudnienia, można dowiedzieć się, w których obszarach zawodowych brakuje pracowników. W województwie lubelskim niedobory kadrowe obserwowane są także na stanowiskach, gdzie nie jest potrzebne doświadczenie, pracodawcy oferują przeszkolenie i wdrożenie nowych pracowników. Można znaleźć zatrudnienie m.in. w sprzedaży, w pracy na produkcji, poszukiwani są kierowcy, osoby do opieki nad dziećmi, jak i do pomocy seniorom, czy pracownicy magazynowi.
Absolwenci szkół średnich, a także osoby łączące zajęcia zarobkowe z nauką, są chętnie przyjmowani do gastronomi zarówno w fast foodach, jak i restauracjach przy kelnerowaniu czy pomocy w kuchni. W miastach, takich jak Lublin, studenci mogą pracować jako dostawcy jedzenia, wykładać towar w sklepach, czy np. brać udział w inwentaryzacjach. Nie brakuje też ofert dla pracowników produkcyjnych, czy budowlańców.
Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?
Chcąc podjąć pierwszą pracę, dobrze jest śledzić oferty z Lublina i okolic, które pojawiają się w serwisie GoWork. Na stronie dostępne są opinie aktualnych i byłych pracowników, które mogą pomóc podjąć decyzję dotyczącą rekrutacji – https://www.gowork.pl/opinie/lublin;l
Warto być na bieżąco z trendami rynku pracy i podnosić kwalifikacje. Inwestując w rozwój kompetencji i dopasowując je do potrzeb pracodawców, można znaleźć pracę, która będzie zgodna z predyspozycjami i zainteresowaniami, a przy tym okaże się przyszłościowa. Województwo lubelskie stwarza szanse rozwoju osobom, które są ambitne, chcą się kształcić i doszkalać. W tym celu warto korzystać z kursów, zdobywać uprawnienia i celować w perspektywiczne branże.
Atrakcyjność na rynku pracy mogą podnieść także praktyki, staże i wolontariat. W Lublinie działa wiele firm i instytucji oferujących programy tego typu aktywizacji dla studentów oraz absolwentów. Uczelnie często współpracują z lokalnymi przedsiębiorcami, umożliwiając absolwentom zdobycie umiejętności praktycznych, a także budowanie kontaktów biznesowych. W mieście organizowane są także targi pracy, konferencje i wydarzenia branżowe, które również sprzyjają networkingowi i znalezieniu zatrudnienia.
Artykuł sponsorowany