Trwa, przez wielu wyczekiwane lato. O ile cieszą się osoby będące na urlopach, o tyle dla tych, którzy muszą chodzić do pracy, upały mogą okazać się bardzo uciążliwe. W tak wysokie temperatury trudno być efektywnym, ale wiele też zależy od naszego pracodawcy.
O tym, jakie obowiązki na nim spoczywają w czasie trwania fal upałów, mówi Wojciech Dziedzic z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie w rozmowie z reporterką Radia Lublin, Karoliną Ryniak.
CZYTAJ: Zerwany dach, połamane konary. Silne burze nad regionem [DETEKTOR WYŁADOWAŃ, RADAR OPADÓW]
Jesteśmy w trakcie upałów. Ten tydzień będzie bardzo gorący, jeśli chodzi o województwo lubelskie. Jakie obowiązki ma pracodawca w takie temperatury?
– Generalnie pracodawca odpowiada za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie. Obojętnie czy jest to budowa, czy to są prace prowadzone w obiektach stacjonarnie. Przepisy, które obowiązują, tak naprawdę to jest minimum, które powinno być spełnione przez każdego pracodawcę. Mówimy tutaj o dostarczaniu wody. To jest naprawdę minimum socjalne, które każdy powinien spełnić. Istotną rzeczą jest zapewnienie ludziom miejsca, gdzie mogliby odpocząć, jeżeli chodzi o budowę. Dobrze by było, gdyby te pomieszczenia miały odpowiednią temperaturę – stwierdza Wojciech Dziedzic.
Jeśli mówimy o pracownikach fizycznych, chociażby z sektora budowlanego, to są oni często narażeni na przegrzanie, udar, zasłabnięcia. Co grozi pracodawcy, jeśli dojdzie do takiego wypadku? Czy wtedy nie lepiej w ogóle odmówić wykonywania pracy?
– Nie do końca tak jest, że pracodawca nie będzie odpowiadał za pracowników. Tłumaczenie, że mogli nosić czapki ochronne, jest bardzo dziwne. Jeśli chodzi o robotników budowlanych, to mamy do czynienia z przesuwaniem rozpoczęcia i zakończenia prac. Jeśli jest to możliwe, to pracownicy zaczynają bardzo wcześnie albo późno rozpoczynają pewne prace, które można przeprowadzić. Wszyscy, którzy mają pracowników, są na tyle elastyczni, że dostosowują godziny pracy lub je skracają. Proszę sobie wyobrazić wykonywanie prac na dachu, gdzie jest temperatura koło 80°C.
Czy możemy odmówić wykonywania pracy podczas upałów? Jakie są to przypadki? Czy jest w ogóle taka możliwość?
– Wszystkie prace, które mogą powodować zagrożenie zdrowia i życia, to jest przyczynek do tego, że możemy odmówić wykonywanie pracy. To musi nastąpić również w porozumieniu z pracodawcą. Kolejną istotną rzeczą jest zapewnienie właściwego zaplecza higieniczno-sanitarnego np. wody do celów bytowych, aby uruchomić prysznice. Często na budowach, jednym źródłem wody jest kran, który stoi na małej budowie i na tym się kończy. To też wpływa na warunki pracy.
A jaka powinna być temperatura w miejscu pracy?
– Mamy dwie temperatury: 25°C dla pomieszczeń zamkniętych, a 28°C dla pomieszczeń otwartych. To jest minimum, przy którym mają być wydawane posiłki i woda. Nie mamy jednak podanej granicznej wysokiej temperatury, w której musimy przerwać pracę.
Skupiliśmy się na pracach fizycznych, ale także w pracy biurowej może nam doskwierać upał. I to też jest kwestia obciążenia umysłowego?
– Tu przepisy mówią o regulacji dopływu światła. Chodzi o wszelkiego rodzaju zasłony czy wertikale, które umożliwiają ograniczenie nasłonecznienia. Optymalnym założeniem jest to, ze w pomieszczeniu będziemy mogli regulować temperaturę za pomocą urządzeń np. klimatyzacyjnych. Często w biurach ustawiane są wiatraki. Nie podchodzimy do tego zbyt entuzjastycznie, ponieważ choć przynoszą lekką ulgą, to stanowią uciążliwość dla wykonujących prace.
W takim razie, w jaki sposób i gdzie powinniśmy zgłosić niespełnienie obowiązków przez pracodawcę?
– Na naszej stronie internetowej można znaleźć formularz, który umożliwi złożenie takiej skargi. Oczywiście reagujemy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pracownikami, ale również z osobami postronnymi. Dotyczy to na przykład budynków użyteczności publicznej, które przyjmują klientów. Chodzi więc tutaj nie tylko o oddziaływanie na warunki dla pracowników, ale również dla tych osób, które są obsługiwane.
CZYTAJ: Upały i burze. Synoptycy z IMGW ostrzegają
Dobrym rozwiązaniem w czasie upałów może okazać się tzw. praca zdalna, o ile pracownicy są zatrudnieni na stanowiskach, na których swoje obowiązki mogą wykonywać w każdym miejscu.
Jedno jest pewne, wysokie temperatury mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego w upały powinniśmy ze szczególną uwagą dbać o swój organizm.
RyK / opr. AKos
Fot. pixabay.com