CBA: zarzuty dla kolejnych osób z uczelni niepublicznych

1 7037 2022 06 30 141719 2022 12 19 082940 750x375 2023 10 23 172339 750x375 2024 07 01 195628

Funkcjonariusze zatrzymali kolejne osoby z uczelni prywatnych w Łodzi, Krakowie i Katowicach – poinformował zespół prasowy CBA. Chodzi o śledztwo w sprawie m.in. zorganizowanej grupy przestępczej działającej na jednej z niepublicznych szkół wyższych w Warszawie i przestępstw o charakterze korupcyjnym.

Jak przekazało CBA funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie na terenie Warszawy, Łodzi, Rzeszowa i Katowic zatrzymali trzech mężczyzn i kobietę w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości na uczelniach wyższych.

– Wśród zatrzymanych są rektor i prorektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi, wykładowca Akademii Górnośląskiej w Katowicach oraz pracownik Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie – podało CBA.

CZYTAJ: Lubelskie: CBA prowadziło działania w Urzędzie Marszałkowskim

Śledczy ustalili, że osoby te, działając w krótkich odstępach czasu i z góry powziętym zamiarem, udzieliły korzyści majątkowych w kwotach od 15 tys. złotych do 200 tys. złotych osobom reprezentującym Polską Komisję Akredytacyjną. – Wręczone korzyści majątkowe miały zapewnić uzyskanie pozytywnych rozstrzygnięć dla rozwoju tych niepublicznych uczelni wyższych – wyjaśniło biuro prasowe CBA.

Funkcjonariusze CBA przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz gabinety na uczelniach. Zabezpieczyli również dokumentację oraz elektroniczne nośniki danych. – Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Prokurator przedstawił im zarzuty przekupstwa oraz płatnej protekcji – poinformowano w komunikacie.

Wobec rektora prokurator zastosował dozór policji oraz zakaz kontaktowania się z określonymi osobami. – Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe w wysokości od 40 tys. złotych do 200 tys. złotych, dozór policji, zakaz kontaktowania się z innymi osobami, a także zawieszenie w wykonywaniu sprawowanego zawodu – poinformowało CBA.

Wobec zatrzymanego, który jest aktualnie członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a uprzednio był ekspertem PKA, prokurator poza poręczeniem majątkowym i dozorem policji zastosował zawieszenie w wykonywaniu funkcji członka Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

PAP / RL / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version