Brama Krakowska przez jakiś czas nie będzie mieć zegara. Obiekt został dziś zdemontowany. Jak podaje Rada Dzielnicy Stare Miasto w Lublinie, czeka go renowacja i naprawa.
Brama Krakowska w Lublinie powstała w XIV wieku wraz z murami miejskimi. Stanowiła punkt obserwacyjny dla straży ogniowej, była też miejscem, z którego rozbrzmiewał hejnał miejski. Co ciekawe, bramę zamieszkiwał zegarmistrz obsługujący znajdujący się na niej zegar.
Budowla ta była wielokrotnie przebudowywana na przestrzeni wieków. W połowie XVI wieku powstała na niej wieża. W XVIII wieku pracami nad bramą zajął się architekt Dominik Merlini. W tym okresie na budowli pojawił się barokowy hełm z umieszczonym na jego szczycie monogramem SAR (Stanislaus Augustus Rex) i datą 1782. Na początku XIX wieku na fasadzie bramy umieszczono obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.
Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum
W późniejszym okresie brama doczekała się kolejnych licznych zmian. Jak podaje miasto, obecny wygląd bramy jest wynikiem prac konserwatorsko-budowlanych z lat 1959-64, kiedy to przywrócono jej historyczny wygląd, a wnętrze zaadaptowano na potrzeby Muzeum Historii Miasta Lublina.
Brama Krakowska to jeden z głównych symboli Lublina. Jest najlepiej zachowanym fragmentem murów miejskich w stolicy naszego województwa.
RL / Miasto Lublin / opr. WM
Fot. Rada Dzielnicy Stare Miasto w Lublinie