Bliżej rozwiązania jednej z największych tajemnic kosmosu. Dzięki polskim naukowcom

black hole 5834829 1280 2024 07 13 215529

Badania polskich naukowców przyczyniły się do obalenia jednej z tez dotyczącą pochodzenia „ciemnej materii”. Dzięki nim, współczesna nauka jest już nieco bliżej wyjaśnienia jednej z największych tajemnic kosmosu.

Jak wskazują obserwacje astronomiczne, zwykła materia, której możemy dotknąć lub ją zobaczyć, stanowi zaledwie 5% całkowitej masy i energii całego Wszechświata. W naszej galaktyce, na 1 kilogram materii zawartej w gwiazdach przypada 15 kilogramów „ciemniej materii”, która nie świeci i oddziałuje wyłącznie za pośrednictwem grawitacji.

CZYTAJ: Polska rakieta dotarła w kosmos

– Nasze badania wykluczyły jedną z tez mówiących o naturze ciemnej materii, współczesna nauka nadal jednak nie zna odpowiedzi na pytanie, czym ona właściwie jest – mówi dr hab. Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego UW. – Ani astronomowie ani fizycy nie potrafią zrozumieć, czym właściwie jest ciemna materia. Widzimy jej wpływ, widzimy to, że jest więcej materia niż ta, która produkuje światło. Wynik naszych badań jest taki, że ciemna materia to nie są samotne czarne dziury – powiedział naukowiec.

Badania prowadził zespół naukowców pracujących w ramach programy OGLE (Optical Gravitational Lesing Experiment) prowadzonego w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Polegały one na obserwowaniu konkretnych zjawisk w galaktyce Wielki Obłok Magellana. – Gdyby ciemna materia składałaby się z czarnych dziur. to powinniśmy obserwować zjawiska, które nazywamy mikrosoczewkowaniem grawitacyjnym. W ciągu dwudziestu lat trwania naszych badań zaobserwowalibyśmy takich zjawisk bardzo mało. Gdyby czarne dziury stanowiły znaczący procent ciemnej materii, to tych zjawisk byłoby setki – powiedział dr hab. Radosław Poleski.

Wyniki badań polskich naukowców dotyczące „ciemnej materii” zostały opisane w dwóch publikacjach, które ukazały się prestiżowych czasopismach naukowych, w tym w głównym magazynie „Nature”.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version