Adam Bodnar: odmowa aresztu wobec Romanowskiego nie przekreśla śledztwa

net 24717499 2024 07 17 204507

Decyzja sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec Marcina Romanowskiego nie przekreśla śledztwa związanego z Funduszem Sprawiedliwości – podkreślił w środę (17.07) minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar.

Poseł PiS, były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który był zatrzymany w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i usłyszał w prokuraturze 11 zarzutów, wyszedł na wolność we wtorek tuż przed północą na mocy decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. Powodem – według Romanowskiego – jest chroniący go immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

CZYTAJ: Poseł Marcin Romanowski wyszedł na wolność. Sąd nie zastosował aresztu

O sprawie Romanowskiego mówił na środowej konferencji prasowej Adam Bodnar. Szef MS podkreślił, że decyzja sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec posła „nie przekreśla w żaden sposób śledztwa prokuratury w sprawie afery Funduszu Sprawiedliwości ani dowodów zebranych w tej sprawie”. – Nadal mamy grono osób podejrzanych, nadal jest rozwojowy etap postępowania i nadal dowody wskazują na możliwość popełnienia przestępstw – dodał.

Minister poinformował, że na czwartek zwołał spotkanie z całym zespołem śledczych, aby „zastanowić się, jak w obliczu ogromu materiału dowodowego wzmocnić ten zespół” i zapewnić, by mógł on rzetelnie wyjaśnić sprawę.

CZYTAJ: Prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie posła Romanowskiego

Bodnar zaznaczył, że decyzja sądu będzie analizowana po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia postanowienia sądu, a następnie prokuratorzy podejmą decyzję co do ewentualnego zaskarżenia tego postanowienia.

Bodnar odniósł się także do pisma skierowanego do marszałka Sejmu, które we wtorek udostępnił pełnomocnik Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski, a pod którym podpisany jest przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos. Pismo to – zdaniem Bodnara – rodzi konieczność dodatkowego wyjaśnienia kwestii zakresu obowiązywania immunitetu i dlatego prokuratura zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego RE o stanowisko w tej sprawie, przedstawiając okoliczności sprawy, zwłaszcza charakter zarzutów, które nie mają związku z wykonywaniem mandatu.

CZYTAJ: Prokuratura: Będzie wniosek o tymczasowy areszt wobec Marcina Romanowskiego

– Uzyskane stanowisko zostanie wykorzystane przez prokuratorów prowadzących postępowanie. Jeżeli w wyniku tej korespondencji dojdziemy do wniosku, że jednak immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego RE znajduje zastosowanie w tej sprawie, to prokurator wystąpi z odpowiednim wnioskiem do Zgromadzenia Parlamentarnego RE – zapowiedział Bodnar i przyznał, że ma świadomość, że taki wniosek zostanie rozpatrzony dopiero we wrześniu 2024 r.

Szef MS wskazywał, że mamy do czynienia z sytuacją precedensową i nietypową. – Nie mieliśmy w polskiej historii takiej sytuacji, żeby osoba, która pełniła tak ważne stanowisko w administracji publicznej (…) była objęta tak poważnym postępowaniem prowadzonym przez prokuraturę, z tak poważnymi podstawami wniosku o uchylenie immunitetu, a jej działalność była tak dalece odległa od tego, co jest oczekiwane od członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy – powiedział Bodnar.

PAP/ RL/ opr. DySzcz

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Exit mobile version