93 lata temu przez Lublin przeszło potężne tornado. Była to najprawdopodobniej najsilniejsza trąba powietrzna, jaka przeszła nad Polską. Żywioł zabił 6 osób i spowodował ogromne straty materialne. Prędkość wiatru miała przekraczać 369 kilometrów na godzinę.
– Wstępne szacunki mówiły o tym, że mogło być to tornado o sile F5, czyli najsilniejsze – mówi Piotr Żurowski ze stowarzyszenia „Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska”. – Jednak po przeanalizowaniu tego przypadku szacuje się, że mogło być to takie silne tornado F3, może na granicy F4, które ma bardzo silne porywy wiatru. Dokładnej prędkości wichury nie znamy. Na razie to są tylko gdybania, jaka była dokładna moc trąby powietrznej. Bazujemy tylko na zniszczeniach. W tych latach nie było żadnych danych meteorologicznych przekazywanych radary, które pokazywałyby, jak tornado się przemieszcza i jaka może być prędkość wiatru. Nie było też tak rozbudowanych stacji meteorologicznych.
Tornado, które przeszło nad miastem 93 lata temu, zabiło 6 osób, ale także spowodowało ogromne straty materialne.
Tornado opisały ówczesne gazety. O tych historycznych pisał miedzy innymi „Głos Lubelski”: „Autobus miejski wraz z pasażerami został rzucony przez wichurę o ścianę domu i zgnieciony. Pasażerowie odnieśli ciężkie rany. Poważnym uszkodzeniom uległ most prowadzący w kierunku Zamościa.”
Według innej relacji: “O godzinie siódmej wieczorem horyzont nad miastem zaczął pokrywać się ciemnymi chmurami. Niedługo później mieszkańcy mogli dostrzec wysoki słup w kształcie leja, zbliżający się do miasta. Zaraz potem wraz z gromami i błyskawicami wtargnął on w granice miasta”.
CZYTAJ: 55 lat temu człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu
Najbardziej ucierpiała wschodnia część Lublina, a zwłaszcza ulica 3 Maja, Tatary, Bronowice. Tornado zniszczyło między innymi dwa kominy, most, a także przewróciło autobus raniąc pasażerów. Żywioł przenosił wagony kolejowe i zrywał dachy z budynków.
Tornado z 20 lipca 1931 roku nad Lublinem jest uznawane za jedno z najsilniejszych, jakie przeszło przez Polskę.
MaTo/ InYa/ opr. WM/ DySzcz
Na zdj. Krajobraz po przejściu trąby powietrznej w Lublinie. Źródło: „Światowid”, 1 VIII 1931, nr 31, s. 6. Fot. IMGW