44 lat temu w Świdniku powiedzieli “dość”. Rocznica epokowego strajku

432a5597 2024 07 08 060600

Dziś (08.07) przypada 44. rocznica wydarzeń Świdnickiego Lipca. W 1980 roku pracownicy PZL-Świdnik zatrzymali produkcję maszyn w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Powodem była podwyżka cen na żywność.

CZYTAJ: Tu się wszystko zaczęło. 44. rocznica historycznego strajku w WSK-Świdnik [ZDJĘCIA]

– Te strajki rozpoczęły fale zmian politycznych i gospodarczych w Polsce i Europie – mówi przewodniczący zakładowej “Solidarności” w PZL-Świdnik, Andrzej Kuchta. – Protest zaczął się na pierwszej zmianie 8 lipca 1980 roku, kiedy pracownicy zobaczyli w stołówce zakładowej, jak ceny produktów poszły w górę. Było to takim punktem zapalanym, gdzie powiedzieli “dość”. W kolejnych godzinach i na kolejnej zmianie dołączali się następni pracownicy z kolejnych wydziałów i rozpoczęły się negocjacje z zarządem spółki. W międzyczasie dołączyli do tych negocjacji przedstawiciele ówczesnej władzy z województwa.

Protest w PZL-Świdnik zakończył się po 4 dniach podpisaniem pierwszego w historii Polski porozumienia pomiędzy władzą komunistyczną a robotnikami.  

Według danych NSZZ Solidarność podczas “Lubelskiego Lipca 80” przeciwko ówczesnym komunistycznym władzom zaprotestowało co najmniej 160 zakładów i około 80 tysięcy pracowników.  

InYa / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version