Dzisiejsza rozmowa po części będzie miała związek z nowymi technologiami, o których wspominaliśmy tydzień temu, ale spojrzymy na nie z nieco innej perspektywy.
Gościem programu będzie dr Paweł Fortuna z Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL, badacz zjawisk sztucznej inteligencji, komunikowania masowego, twórca terminu „cyberpsychologia pozytywna”.
Rok 2013 to ciąg dalszy nowych rozwiązań technologicznych w dziedzinie komunikacji. To wtedy na giełdę trafia Twitter, popularność zyskuje Snapchat oraz idea smartwatchy; na rynek trafiają też kolejne generacje iPhone’ów z nowymi funkcjami, jak np. skaner odcisków palców. Jednak to, co witano wtedy na ogół z entuzjazmem, po latach zaczęło rodzić szereg pytań o konsekwencje związane z tak mocnym wkroczeniem technologii komunikacyjnych w codzienne życie, szczególnie w przypadku młodszych użytkowników.
Ważnym głosem w tej dyskusji stała się wydana kilka miesięcy temu książka kanadyjskiego psychologa Jonathana Haidta zatytułowana „The Anxious Generation”, czyli „Pokolenie niepokoju”. Autor stawia w niej tezę, że za pogarszający się stan psychiczny całego pokolenia nastolatków dorastających w poprzedniej i obecnej dekadzie dużą odpowiedzialność ponosi nieustanna obecność mediów społecznościowych w smartfonach, które stały się nieodłącznym towarzyszem większości z nas.
Jak zatem możemy odnaleźć pozytywną cyberpsychologię w świecie, który stale wyprzedza naszą zdolność do nadążania za zmianą?
O tym porozmawiamy z naszym gościem, a w programie zabrzmią też nagrania z roku 2013: wystąpią Phoenix (‘Entertainment’), King Krule (‘Easy Easy’), Temples (‘Caloours to Life’) oraz Daft Punk (‘Get Lucky’)
Słyszymy się w poniedziałek, 1 lipca po 18.00.
Fot. pixabay.com