Żywność dla potrzebujących. Caritas włącza się w unijny program [ZDJĘCIA]

448495527 1592346294672591 328448804379927409 n 2024 06 19 171242

Do około 8 tysięcy osób będzie dystrybuowana żywność w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową.

Pierwszy transport już dotarł, kolejne niebawem

Dystrybucja artykułów spożywczych rozpocznie się z końcem czerwca i będzie trwała do końca listopada lub do wyczerpania żywności. Już dziś do lubelskiej Caritas dotarł pierwszy transport z siedmioma paletami żółtego sera.

– Kolejne transporty już niebawem – mówi koordynatorka programu w lubelskiej Caritas Iwona Syta. – Do końca przyszłego tygodnia czekamy tutaj na kolejne ponad 120 palet. W całym projekcie przyjmiemy do magazynu 437 palet. W paczkach znajdzie się m.in. mleko, konserwy mięsne, olej, cukier, mąka czy fasolka po bretońsku. Jest to programu unijny. Żywność pochodzi z programu FEPŻ, tj. Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową.

CZYTAJ: „Pracy jest o wiele więcej niż zazwyczaj”. Interwencje karetek w czasie upałów

– W programy pomocy żywnościowej współfinansowane ze środków unijnych włączamy się od niemal 10 lat – mówi ksiądz dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej Łukasz Mudrak. – Oprócz wydawania paczek żywnościowych chcemy pomóc osobom, które są najbardziej potrzebujące, także w inny sposób, tak aby stopniowo starać się wyprowadzać te osoby czy całe rodziny z trudnej sytuacji. Formy wsparcia to m.in. pomoc psychologiczna, pomoc w znalezieniu pracy. To te najbardziej podstawowe potrzeby, którym chcemy zaradzić. Warsztaty mają dotyczyć wykorzystania żywności, którą będziemy dostarczać. Chodzi o to, aby pomóc osobom w potrzebie wykorzystać w 100 procentach to wszystko w tej ilości, którą mają, tak aby żywność nie marnowała się, aby została spożytkowana w jak najlepszy sposób. 

Coraz więcej osób potrzebujących

Jak przyznaje ksiądz Mudrak, pracownicy Caritas zauważają coraz więcej osób potrzebujących.

– To osoby potrzebujące najbardziej podstawowej pomocy – zaznacza ksiądz. – Zauważamy to chociażby po liczbie osób zgłaszających się do naszej Anielskiej Przystani, gdzie dziennie wydajemy od 200 do 300 posiłków. Ale zauważamy to także po liczbie osób zgłaszających się chociażby po pomoc żywnościową czy pomoc doraźną. Niestety ten trend cały czas się utrzymuje. Z roku na rok coraz więcej osób przychodzi, prosząc o pomoc. Dlatego naszym zadaniem jako organizacji charytatywnej jest zwiększanie zasobów, abyśmy faktycznie mogli wspierać każdą osobę, która do nas przychodzi, w sposób przemyślany i dobrze zorganizowany. 

Jak zgłosić się po pomoc?

Aby otrzymać pomoc, należy mieć wniosek potwierdzony przez swój Ośrodek Pomocy Społecznej.

– Wystarczy zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej, wypełnić załącznik – wyjaśnia Iwona Syta. – Następnie zgłosić się do swojego Ośrodka Pomocy Społecznej i takie już potwierdzone skierowanie przekazać do nas. Tyle wystarczy. Podstawowymi warunkami są warunki dochodowe. Szczegółowe kryteria można znaleźć na naszej stronie internetowej. Głównymi kryteriami są kryteria dochodowe, tj. 2056,40 zł dla osoby samotnej oraz 1590 zł dla osoby w rodzinie.

W ramach programu każda osoba otrzyma taki sam zestaw 17 produktów, czyli około 34 kilogramów żywności. Jeżeli w rodzinie jest na przykład pięć osób, to na każdą z nich przypadnie taki sam pakiet. Dystrybucja będzie bezpłatna. 

Wnioski o dołączenie do programu można otrzymać w Ośrodkach Pomocy Społecznej, w sekretariacie Caritas lub pobrać ze strony internetowej lublin.caritas.pl, na której znajdują się także szczegóły programu.

EwKa / opr. WM

Fot. Ewelina Kwaśniewska

Exit mobile version