Wakacje w Lubelskiem: rezerwacje na ostatnią chwilę i krótsze pobyty

kra 3452 2023 09 27 154612 2024 06 30 100559

Rezerwacje na ostatnią chwilę i krótsze pobyty dominują obecnie wśród turystów – powiedziała dyrektor biura zarządu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Dorota Lachowska. Dodała, że znaczne ograniczenie ruchu turystycznego widoczne jest na Polesiu i Południowym Podlasiu.

Trudny sezon dla branży turystycznej

Zdaniem dyrektor ten sezon turystyczny nie jest najłatwiejszym dla województwa lubelskiego ze względu na wydarzenia geopolityczne i położenie regionu przy wschodniej granicy. „Najtrudniejsza sytuacja jest aktualnie na Polesiu i Południowym Podlasiu ze względu bliskość granicy z Białorusią. Mimo tego, że strefa buforowa nie znajduje się na Lubelszczyźnie – a wyłącznie w woj. podlaskim – to jednak turyści omijają nadbużańskie miejscowości. Obserwujemy znaczne ograniczenie ruchu turystycznego w tych rejonach” – zauważyła Lachowska.

CZYTAJ: Studenci na tropie bursztynu. Jedyna w Polsce taka kopalnia [ZDJĘCIA]

Podkreśliła, że przy wyborze miejsca na urlop turyści kierują się również poczuciem bezpieczeństwa. Według niej województwo lubelskie jest regionem bezpiecznym, bardzo atrakcyjnym i posiada świetną infrastrukturę. „Obszar naszego województwa jest szczególnie monitorowany i chroniony, myślę, że zarówno mieszkańcy jak i turyści, nie mają się czego obawiać” – dodała dyrektor.

Rezerwacje „na ostatnią chwilę”

Odnosząc się do aktualnych trendów wśród turystów poinformowała, że dominują rezerwacje na ostatnią chwilę – 3/4 dni przed przyjazdem – co jest bardzo trudne dla branży pod względem zarządzania np. obiektami noclegowymi. „Również znacząco skróciły się pobyty gości. Na wypoczynek na Roztoczu, Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim turyści najczęściej przyjeżdżają na 3-5 dni, zaś w samym Lublinie spędzają jeden lub dwa noclegi” – przekazała dyrektor.

Podała, że z danych lubelskich urzędów wynika, że ok. 3,7 mln osób odwiedziło w ubiegłym roku województwo lubelskie. Do samego Lublina przyjechało ok. 1,6 mln osób, z czego ok. 40 proc. zdecydowało się na nocleg. Z dłuższego lub krótszego wypoczynku w regionie skorzystało 2,1 mln osób.

CZYTAJ: Rekonstruktorzy spotkali się w Zamościu. Po manewrach była główna potyczka [ZDJĘCIA, WIDEO]

Turyści odwiedzający Lubelszczyznę pochodzą najczęściej z województwa mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, łódzkiego. Najwięcej zagranicznych gości przybywa z Niemiec, Izraela, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii.

– Dominują obecnie turyści indywidualni, którzy przyjeżdżają do nas z rodzinami lub znajomymi. Wycieczki zorganizowane są o wiele rzadsze. Taki trend widoczny jest od czasów pandemii – zaznaczyła Lachowska.

Atrakcje turystyczne regionu

Przekazała, że dużą popularnością cieszy się Lublin ze względu na wyjątkowe Stare Miasto, Kaplicę Trójcy Świętej, Muzeum Wsi Lubelskiej i wiele atrakcji, ale też dzięki dobremu skomunikowaniu z innymi częściami kraju. „Na wysokiej pozycji jest również Kazimierz Dolny i znajdujący się na prestiżowej liście UNESCO – Zamość. Turyści lubią wypoczywać również na Roztoczu, w Krainie Lessowych Wąwozów, czy też na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, np. nad Jeziorem Białym w Okunince” – wymieniła.

CZYTAJ: Darmowe zwiedzanie i promocje. Atrakcje na Dzień Turystyki [LISTA]

Wśród miejsc zdobywających coraz większą popularność podała m.in. parki narodowe: Roztoczański i Poleski, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Chełmskie Podziemia Kredowe, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu, zespół zamkowo-parkowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej.

Lubelskie kulturą stoi

Dyrektor zwróciła uwagę, że wiele osób przyjeżdża w wakacje do województwa lubelskiego na konkretne wydarzenia. Jako przykłady najbardziej rozpoznawalnych wymieniła: Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie (25-28 lipca), Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” (27 lipca – 4 sierpnia), Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie i Zamościu (4-10 sierpnia), Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu (8-15 sierpnia), Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie (8-11 sierpnia).

PAP / opr. PrzeG

Fot. archiwum RL

Exit mobile version