Rząd przyjął uchwałę ws. sytuacji na wschodniej granicy RP

net 24610464 2024 06 10 180558

Rząd przyjął uchwałę ws. sytuacji na wschodniej granicy RP, którą przedłożyło MSWiA – poinformowało w poniedziałek (10.06) Centrum Informacyjne Rządu. Praktyczną konsekwencją uchwały jest rozporządzenie MSWiA dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej.

Uchwałę ws. sytuacji na wschodniej granicy RP Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek podczas wyjazdowego posiedzenia w Białymstoku. W dokumencie podkreślono wagę podejmowanych przez szefów MON i MSWiA działań na rzecz zapewnienia ochrony prawnej żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy strzegąc nienaruszalności granicy państwowej, są celem ataków.

CZYTAJ: Wiceszef MON: nie możemy poluzować zasad użycia broni na granicy

W uchwale rząd zapewnił, że “z najwyższą powagą odnotowuje narastające zagrożenie dla bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego związane z sytuacją na wschodniej granicy” państwa. Zwrócono również uwagę, że konstytucja RP nałożyła na Radę Ministrów obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego, wewnętrznego oraz porządku publicznego.

“Rząd i poszczególni ministrowie podejmują, i będą podejmować, wszystkie niezbędne działania, aby to bezpieczeństwo i porządek zapewnić, szanując jednocześnie wiążące Rzeczpospolitą Polską zobowiązania do udzielania ochrony osobom, które w sposób uprawniony i uzasadniony tej ochrony poszukują” – czytamy w dokumencie.

Rząd podkreślił, że wobec nasilających się wrogich działań hybrydowych na wschodniej granicy kraju, stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną UE, strefy Schengen oraz strefy państw NATO, w tym rosnącej presji migracyjnej ze strony obywateli państw trzecich na polsko-białoruskim odcinku granicy, “nasi funkcjonariusze i żołnierze – strzegąc nienaruszalności granicy państwowej, dzielnie stawiają czoła próbom destabilizacji sytuacji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz Unii Europejskiej”.

CZYTAJ: Zmarł żołnierz raniony na granicy

W uchwale Rada Ministrów wyraziła “wdzięczność i uznanie funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej, żołnierzom i pracownikom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszom i pracownikom Policji pełniącym służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej, a także funkcjonariuszom i pracownikom służb państwowych pełniących pełną zaangażowania i poświęcenia służbę związaną z ochroną granicy Państwa”.

Zaznaczyła, że rząd docenia także “postawę mieszkańców, wspólnot lokalnych i samorządów w trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli”.

“Rada Ministrów podkreśla wagę podejmowanych przez Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji działań na rzecz zapewnienia ochrony prawnej żołnierzom i funkcjonariuszom strzegącym nienaruszalności granicy państwowej, będących celem ataków w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych” – napisała.

Jak dodała, Rada Ministrów “wyraża wsparcie dla podejmowanych przez Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz podległych im służb działań ukierunkowanych na ochronę podzielanych przez rodzinę państw demokratycznych wartości: wolności i wspólnego bezpieczeństwa rząd przyjął uchwałę”.

O przyjęciu uchwały poinformował wcześniej premier Donald Tusk.

“Przyjęliśmy uchwałę, której konsekwencją praktyczną jest rozporządzenie ministra SWiA o utworzeniu strefy, tej strefy przy granicy z Białorusią, o której głośno dyskutowano w ostatnich dniach. Elementy tego rozporządzenia konsultowaliśmy z zainteresowanymi stronami. Oczywiście chodzi o to, aby utrudnić przemyt nielegalnych migrantów przez granicę polsko-białoruską i żeby zbudować lepsze warunki dla służby, zarówno dla Straży Granicznej, jak i wojskowych i policji” – mówił premier.

Dodał, że rząd zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji dla mieszkańców utworzenia strefy. Podkreślił, że rząd będzie szukał sposobów pomocy dla mieszkańców. “Ten proces już się zaczął” – zapewnił.

“Użyjemy różnych dostępnych nam środków, aby pomóc mieszkańcom tej ziemi w związku z negatywnymi konsekwencjami wojny, a także – jeśli się takie pojawią – z negatywnymi konsekwencjami utworzenia tej specjalnej strefy” – zaznaczył.

W czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało informację o śmierci żołnierza ugodzonego nożem pod koniec maja przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią.

Po ataku na żołnierza premier Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią. MSWiA pracuje nad końcową wersją rozporządzenia, które ma regulować tę kwestię. Przepisy miały wejść w życie 4 czerwca, ale ze względu na konsultacje m.in. z samorządami – ten termin został przesunięty.

PAP/ RL/ opr. DySzcz

Fot. PAP/Artur Reszko

Exit mobile version