O wyborach i cenie gazu. Jarosław Kaczyński spotkał się z wyborcami w Chełmie

mid 24606646 2024 06 06 223458

Prezes Jarosław Kaczyński wsparł w Chełmie kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu. Zaznaczył przy tym, że bycie w Unii Europejskiej jest nam – Polsce – „absolutnie potrzebne”. To, zdaniem prezesa, nie oznacza jednak, że mamy się godzić na zmianę traktatów.

– My pod butem żyć nie będziemy, my się chcemy liczyć w Unii Europejskiej – mówił do zgromadzonych prezes Kaczyński. – Unia jest dla wszystkich państw, narodów Europy. i one muszą być traktowane równo. To jest nasza idea. Będziemy o tę ideę walczyć. W każdej armii są ci, którzy najlepiej nadają się do walki na pierwszej linii. Województwo lubelskie. Tutaj siedzi naprzeciw mnie dwóch panów. Jeden z nich jest naprawdę zasłużonym i dzielnym bojownikiem i nam się bardzo przyda. Drugi jest człowiekiem takim, że takiego znawcy i jednocześnie twardego bojownika w sprawach Unii Europejskiej to nie tylko nasza delegacja, ale cały Parlament Europejski nie ma.

W województwie lubelskim prezes Kaczyński wskazał na dwóch kandydatów – Mariusza Kamińskiego i Jacka Saryusza-Wolskiego.

Wybory do Europarlamentu odbędą się w najbliższą niedzielę – 9 czerwca.

CZYTAJ: Prezes PiS o śmierci polskiego żołnierza: Musimy myśleć o bezpieczeństwie Polski

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział także w Chełmie złożenie projektu ustawy przeciwko planowanym podwyżkom.

– Nic co dane, nie będzie odebrane – usłyszeli zgromadzeni na sali. – Mamy już ponad 100 tysięcy podpisów. Złożymy je w Sejmie. To jest ustawa przeciwko podwyżkom. Ma przywrócić tarczę. Ma przywrócić ten mechanizm, na który nas jakoś było stać.

Przypomnijmy, że 15 maja Sejm uchwalił ustawę o mrożeniu cen energii. Ustawa zakłada wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie od lipca do końca grudnia 2024 r., na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych (obecnie to 412 zł) oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W przypadku gazu, ustawa likwiduje od 1 lipca zamrożenie ceny dla odbiorców taryfowanych na poziomie 200,17 zł za MWh, a wprowadza cenę maksymalną, równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego, jakim jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

EwKa / opr. PrzeG

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Exit mobile version