Nagroda Radia Lublin im. Bogumiły Nowickiej przyznana po raz pierwszy! [ZDJĘCIA, FILM]

img 6836 2024 06 23 161135

Krystyna Hoduń, wielokrotnie nagradzana artystka ludowa, kierująca zespołem śpiewaczym Rozkopaczewianki, otrzymała Nagrodę Specjalną Radia Lublin im. Bogumiły Nowickiej, podczas koncertu kończącego 58. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Nagroda została przyznana po raz pierwszy. Jej patronką jest nasza zmarła przed rokiem koleżanka – legenda Radia Lublin, która całe życie poświęciła dokumentowaniu, popularyzowaniu i archiwizowaniu kultury tradycyjnej.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

CZYTAJ: Nagroda imienia Bogumiły Nowickiej

Nagrodzona Krystyna Hoduń od 1964 r. jest związana z zespołem śpiewaczym Rozkopaczewianki, któremu od początku przewodzi. Wielokrotnie nagradzana, zdobywczyni m.in. Baszty – głównej nagrody na festiwalu w Kazimierzu oraz m.in. drugiego miejsca w kategorii solistów na Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Polskiego 55. „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych wręczyli likwidator Radia Lublin Mirosław Kasprzak oraz syn Bogumiły Nowickiej – Paweł Kos-Nowicki, który tak uzasadniał wybór laureatki nagrody: – Przede wszystkim przez Rozkopaczew, do którego mama naprawdę wielokrotnie jeździła. Pani Krystyna przypomniała o pierwszym Weselu rozkopaczewskim. Ja tam wtedy byłem.

– Szczególnie miło tę nagrodę przyznać w roku jubileuszu 60 lat prowadzenia zespołu przez panią Krystynę Hoduń, jak również w roku okrągłej 120. rocznicy pierwszych nagrań, jeszcze na wałkach Edisona, muzyki ludowej w 1904 roku – mówi likwidator Radia Lublin Mirosław Kasprzak.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Takie nagrody jak ta dzisiejsza są bardzo motywujące – mówi Krystyna Hoduń. – Oj Boże, jestem naprawdę szczęśliwa, że ktoś jeszcze to docenia, bo każdy, kto może trochę chleba takiego społecznika pokosztował, to wie, jak to jest, że na to nie ma pieniędzy, że ile razy trzeba ze swojej kieszeni dokładać do pewnych rzeczy. U mnie tak w rodzinie było, że wszyscy to tolerowali.

Krystyna Hoduń tak wspomina początki współpracy z redaktor Bogumiłą Nowicką: – To były lata osiemdziesiąte, przyjechała na pierwsze nasze Wesele. Mieliśmy wtedy 20-lecie zespołu. Wtedy miałam dwa widowiska, które były wystawiane. I wtedy pani Nowicka była z całą ekipą.

Pani Krystyna Hoduń została również nagrodzona pierwszą nagrodą w kategorii soliści śpiewacy.

CZYTAJ: Wręczono nagrody 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych [FILM]

Folklorystyczna osobowość muzyczna Krystyny Hoduń została również doceniona za granicą – w V edycji konkursu „Polak Roku we Włoszech” – i na świecie – zdobyła trzecie miejsce w kategorii działalność kulturalna za promocję tradycji muzycznych regionalnych i ogólnokrajowych Polski. Oprócz utrwalania, zachowywania dla przyszłych pokoleń i wykonywania ludowych pieśni zajmuje się także odtwarzaniem dawnych obrzędów. Została odznaczona medalem Gloria Artis za niezrównany wkład w polską kulturę i tradycje ludowe.

CZYTAJ: Radio Lublin ustanowiło Nagrodę imienia Bogumiły Nowickiej

Na zdj. Bogumiła Nowicka, for. archiwum RL

Redaktor Bogumiła Nowicka wielokrotnie nagrywała pieśni ludowe w wykonaniu Krystyny Hoduń i zespołu śpiewaczego Rozkopaczewianki oraz spektakle odtwarzające ludowe obrzędy. Nagrania te znajdują się w archiwum Radia Lublin. W jury, które przyznało Nagrodą Specjalną im. Bogumiły Nowickiej, oprócz przedstawicieli Polskiego Radia Lublina, zasiadł także syn patronki – znany dyrygent, Paweł Kos-Nowicki.

„Cała działalność artystyczna p. Krystyny Hoduń przyczynia się do popularyzacji ludowych tradycji wokalnych i obrzędowych” – podało w uzasadnieniu jury. Wysokość nagrody to 5000 zł brutto.

CZYTAJ: „To był zaszczyt pracować z taką osobą”. Wspomnienie Bogumiły Nowickiej

LeW/ SzyK/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version