Jak radzić sobie z lękiem przed wojną?

girl 4967210 1280 2024 06 06 161006

Choć zagrożenie rosyjską interwencją lub wypowiedzenie przez Rosję wojny jednemu z państw NATO – na przykład Polsce – jest mało prawdopodobnym scenariuszem, to wiele osób czuje niepokój związany z bliskością wojny. Eksperci zalecają, żeby w takich sytuacjach podejść do tematu racjonalnie, rozmawiać o swoich lękach i podjąć działania, która zwiększą nasze poczucie bezpieczeństwa. 

– Musimy oswoić nasz niepokój i uświadomić sobie, że to nie są sprawy, z którymi musimy się teraz zmagać – mówi socjolog i medioznawca KUL, doktor habilitowany Robert Szwed. –  Jest to mało prawdopodobne, a jeśli tak, to ta sytuacja wydarzy się w przyszłości. Trzeba to przegadać, porozmawiać, co moglibyśmy zrobić – np. paszport jest rzeczą bardzo przydatną dla wszystkich, więc wyróbmy go, żeby być bardziej wolni. Co jeszcze możemy zrobić? Możemy przygotować wszystkie dokumenty, na których nam zależy tak, by leżały w jednym miejscu – żeby nas nic nie zaskoczyło przypadku różnych spraw np. pożaru. 

CZYTAJ: Szef MON w Lublinie: to już jest wojna hybrydowa w najbardziej rozwiniętym momencie

Ekspert dodaje, że warto o takich tematach rozmawiać również z dziećmi, które mogą łatwo ulegać dezinformacji. Jednak należy wtedy przede wszystkim pamiętać o dostosowaniu poziomu rozmowy do wieku dziecka. 

MaK / opr. LisA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version