– Nie można wymuszać na naszym organizmie funkcjonowania poza jego naturalnymi możliwościami – ostrzega biolog, dr Radosław Mencfel z Instytutu Nauk Medycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Naukowiec bada wpływ napojów energetyzujących na ludzki organizm. Jak się okazuje, “energetyki” mają zły wpływ między innymi na układ kostny.
– Wielu studentów “zarywa noce”, wspomagając się napojami energetyzującymi – mówi dr Radosław Mencfel. – Wchodzące w skład napojów energetyzujących substancje oddziaływają na ludzki organizm negatywnie. Mogą często prowadzić do uzależnień. Oddziaływają wielokierunkowo. Organizmowi dorosłego człowieka umożliwia to funkcjonowanie ponad jego możliwościami fizjologicznymi. Nigdy nie dzieje się to bezkosztowo. Zdecydowanie lepiej właściwie planować czas niż sięgać po tego typu substancje wspomagające.
Jak więc sobie radzić podczas sesji? Podstawą jest planowanie, systematyczność, wyspanie się i wypoczynek – zaleca biolog z KUL.
CZYTAJ: Polscy chirurdzy wykonują coraz więcej operacji z pomocą robotów
Naukowcy z KUL we współpracy z Politechniką Lubelską, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz Uniwersytetem Jagiellońskim, badają wpływ napojów energetyzujących na zdrowie człowieka. Analizie poddawane są pierwiastki zawarte w energetykach oraz wskaźnik ich toksyczności.
RyK / opr. AKos
Fot. KUL, The John Paul II Catholic University of Lublin FB