Dziś wybory do Parlamentu Europejskiego

pm wybue016 2024 06 09 061326

2019-05-26T11:57:47:00 , Fot. Piotr Michalski Wybory do Parlamentu UE .

W niedzielę (09.06) wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa od godziny 7.00 do 21.00. W województwie lubelskim do głosowania uprawnionych jest blisko 1 milion 618 tysięcy wyborców.

W okręgu numer 8, czyli w okręgu lubelskim, o mandat ubiega się łącznie 70 kandydatów reprezentujących 7 komitetów wyborczych. Mandat z Lubelskiego może dostać prawdopodobnie 2 lub 3 kandydatów. Liczba osób wybranych w okręgu lubelskim będzie w znacznej mierze zależała od frekwencji.

CZYTAJ: Eurowybory tuż-tuż. Jak oddać ważny głos?

Ordynacja wyborcza do PE łączy dwie metody podziału mandatów: D’Hondta i Hare’a-Niemeyera, znaną jako metoda największych reszt. Pierwsza dotyczy skali całego kraju, druga – poszczególnych okręgów. Najpierw zlicza się w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze i odsiewa te komitety, które nie przekroczyły 5-proc. progu (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Między pozostałe komitety dzieli się liczbę mandatów w skali kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy w okręgach, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów. O liczbie mandatów, które trafią do poszczególnych okręgów, decyduje frekwencja oraz wielkość okręgów.

– Kluczowa różnica polega na tym, że w wyborach do PE po zsumowaniu wyników wszystkich kandydatów w całym kraju dzielimy mandaty pomiędzy partie w jednym wielkim okręgu wyborczym, którym jest cała Polska. Dopiero wtedy, kiedy podzielimy mandaty pomiędzy partie, wracamy do okręgów, w których głosowaliśmy. Ostateczna liczba mandatów, którą dostanie dany okręg, jest trochę nieprzewidywalna – wskazuje dr hab. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Łącznie w Polsce wybranych zostanie 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.

Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21.00. Jednak cisza wyborcza będzie obowiązywać do końca głosowania we wszystkich państwach Unii Europejskiej, czyli do godziny 23.00. Do tego momentu nie będzie można publikować cząstkowych z wyników wyborów, ale możliwe będzie prezentowanie sondaży. 

MaK / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version