Badanie: 80 procent Polaków korzysta z urządzeń mobilnych w łóżku

pexels olly 920387 2024 06 02 104432

80 proc. badanych z Polski korzysta z urządzeń mobilnych w łóżku – wynika z opublikowanych w środę (29.05) wyników badania. 91 proc. Polaków korzysta w łóżku ze smartfona, a 40 proc. używa tam również laptopa lub komputera – dodano.

W komunikacie poświęconym badaniu, zleconym przez firmę NordVPN, wskazano, że Polska znajduje się na dole rankingu 16 państw, których obywatele korzystają z urządzeń elektronicznych w sypialni. Ankiety pokazały, że 80 proc. Polaków korzysta z urządzeń mobilnych w łóżku.

CZYTAJ: Młodzi ludzie coraz częściej uzależniają się od technologii. Co jest przyczyną?

Z raportu wynika, że najczęściej – bo w 97 proc. przypadków – korzystają z nich mieszkańcy Meksyku, a najrzadziej respondenci ze Szwajcarii – 75 proc. Natomiast 91 proc. Polaków korzysta w łóżku ze smartfona, 40 proc. używa laptopa lub komputera, a 39 proc. telewizora.

Ze smartfonem nawet do toalety

“Wiedzieliśmy już, że Polacy nie rozstają się ze swoimi smartfonami. Nasze poprzednie badanie wykazało, że 70 proc. mieszkańców Polski zabiera smartfony nawet do toalety. Korzystanie ze smartfona w swobodnej atmosferze zwykle wiąże się ze scrollowaniem, przez co użytkownicy są mniej czujni, jeśli chodzi o środki bezpieczeństwa online” – powiedział doradca ds. cyberbezpieczeństwa w NordVPN Adrianus Warmenhoven, cytowany w komunikacie.

Wśród badanych Polaków 73 proc. sprawdza w łóżku e-maile i wiadomości, 67 proc. przegląda media społecznościowe, 49 proc. czyta lub słucha wiadomości, a 31 proc. rozmawia z przyjaciółmi lub rodziną. Ponadto 27 proc. badanych osób z Polski robi w łóżku zakupy online, 24 proc. ogląda filmy, a 3 proc. korzysta z gier – przekazano.

Zamiast spać, patrzą w telefon 

W publikacji zauważono również, że 81 proc. Polaków korzysta z urządzeń mobilnych w łóżku w porach wieczornych lub w nocy. Jednocześnie 60 proc. ankietowanych uważa, że urządzenia w łóżku negatywnie wpływają na jakość ich snu, a 49 proc. twierdzi, że marnuje czas przy urządzeniu mobilnym, zamiast pójść spać.

CZYTAJ: „Problem dotyczy nie tylko młodych osób”. Licealistki badają uzależnienie od Internetu

Ankieta została zlecona przez NordVPN i przeprowadzona przez firmę Cint w dniach 12 lutego – 4 marca br. wśród mieszkańców USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Francji, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Polski, Meksyku i Japonii – wskazano w raporcie. Dodano, że łącznie przebadano 15 tys. 600 osób, tj. po 800 osób z Hiszpanii i Szwajcarii oraz po 1000 osób z pozostałych krajów. Respondenci z Meksyku byli w wieku 18-64 lat, a w przypadku pozostałych państw mieli od 18 do 74 lat – wyjaśniono.

PAP / RL / opr. LisA

Fot. pexels.com

Exit mobile version