„Sport to mikrokosmos relacji społecznych”. Te słowa byłej amerykańskiej tenisistki Billy Jean King dobrze oddają rzeczywistość międzynarodową. Sport może łączyć, prowadząc do zbliżenia całych narodów czy państw (m.in. dyplomacja pingpongowa). Może także dzielić, będąc narzędziem sankcjonowania (niegdyś m.in. RPA, a współcześnie Rosja).
W 2024 roku w Europie organizowane są dwie duże imprezy sportowe. Zaraz po Mistrzostwach Europy w piłce nożnej (Niemcy) rozpoczną się letnie Igrzyska Olimpijskie (IO) w Paryżu. Na ile sponsoring w świecie sportu to jednocześnie sport washing? Jak zostaje się gospodarzem IO? Jakie jest ostateczne stanowisko MKOL-u ws. udziału w igrzyskach atletów z Rosji i Białorusi? Co w zawodach z cyklu Wielkiego Szlema robią tenisiści z tych państw? Czy pokój olimpijski może zadziałać w 2024 r. (Ukraina, Gaza)? Tak w sporcie, jak i w polityce liczy się refleks…
O refleksach polityki w świecie sportu (dyplomacja sportowa), a także sportowym piętnie wywieranym na politykę porozmawiamy z Mieszkiem Rajkiewiczem (Polski Instytut Dyplomacji Sportowej).
Zaprasza Grzegorz Gil.
Fot. pexels.com