Bezpłatną kolonoskopię można wykonać w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym numer 4 w Lublinie. Są jeszcze wolne miejsca w programie Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego.
Kolonoskopia trwa od 15 do 30 minut. Podczas badania lekarz może dokładnie obejrzeć jelito grube od środka. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, zostają pobrane wycinki lub usunięte polipy. Kolonoskopia nie wymaga skierowania.
– Zgłoszenie się na kolonoskopię, może nam uratować życie – mówi profesor Mariusz Szczerbiński z Klinicznego Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych USK4 w Lublinie. – Było wiele różnych sytuacji. Pamiętam dobrze, kiedy robiłem kolonoskopię pacjentowi, stwierdzając rozległą, rozbudowaną zmianę nowotworową i widać było, że rozpoczęła się ona z polipa. Gdyby ten pacjent zgłosił się kilka lat wcześniej w celu wykonania kolonoskopii, można było w sposób endoskopowy tę zmianę usunąć. Natomiast w tej sytuacji nie wiadomo, czy sama kwestia działalności chirurgów, czyli operacja i ewentualnie towarzysząca radio czy chemioterapia, przyniesie pozytywny skutek.
Z programu mogą skorzystać osoby w wieku od 50 do 60 roku życia, które nie mają wykrytego nowotworu, a także osoby w wieku od 40 do 49 roku życia, których rodzice chorują bądź chorowali na nowotwór jelita grubego.
CZYTAJ: Ratownicy medyczni rywalizują na mistrzostwach w Lublinie [ZDJĘCIA]
Pełna informacja o bezpłatnych badaniach znajduje się na stronie Szpitala Klinicznego numer 4 w Lublinie.
Rejestracja oraz informacje dotyczące kolonoskopii można uzyskać, dzwoniąc pod numer telefonu 81 724 46 73 lub 81 724 45 32, jak też w Sekretariacie Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową USK Nr 4 w Lublinie (ul. Dra K. Jaczewskiego 8, V piętro). Na badanie można się zapisać również poprzez e-rejestrację USK Nr 4 w Lublinie.
EwKa / opr. LisA
Fot. pexels.com