Od jednego do kilku dni spaceru przez najładniejsze zakątki kraju. National Geographic wybrało 15 tras pieszych w Polsce, których przejście jest obowiązkiem dla każdego miłośnika wędrówek. Jedna z nich wiedzie przez Lubelskie.
Szlak pieszy przez Lubelskie
Znane na całym świecie czasopismo wyróżniło szlak centralny przez Roztocze. Ma on 195 km, a jego przejście może trwać od 5 do 7 dni. Przeznaczony jest dla tych, którzy chcą poczuć wschód Polski pełną piersią.
– Najatrakcyjniejszy szlak pieszy na wschodzie Polski. Trasa prowadzi przez wzniesienie zwane Góra Czubatka (305 m), potem mija się labirynty wąwozów lessowych o nazwie Piekiełko. Ze Słonej Góry (403 m n.p.m.) roztacza się niezwykły widok na dolinę Wieprza – opisuje jego uroki National Geographic.
Początek trasy znajduje się w miejscowości Szastarka (woj. lubelskie), a potem wiedzie ona przez Zwierzyniec – wzgórze Wapielnia – Bełżec – Lubycza Królewska – Huta Lubycka – Wola Wielka. Kończy się w Horyńcu-Zdroju (woj. podkarpackie).
ZOBACZ ZDJĘCIA
[POCZĄTEK JESIENI W ROZTOCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM]
Ciekawostką jest, że szlak jest trudniejszy po deszczu, bo rozmiękłe drogi lessowe stają się ciężkie do przejścia. Wycieczka piesza przez Roztocze może szczególnie zainteresować entuzjastów botaniki. Część szlaku od Szperówki do Kawęczynka prowadzi bowiem przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Historyczną gratką jest Las Cetnar, który dawniej dawał schronienie partyzantom AK, a dziś dzikiej zwierzynie.
ZABYTKOWY CMENTARZ ŻYDOWSKI W JÓZEFOWIE NA ROZTOCZU
[ZOBACZ ZDJĘCIA]
Najpiękniejsze szlaki piesze w Polsce
Wśród innych wyróżnionych przez znane czasopismo tras są szlaki przez: Tatry Zachodnie, Góry Izerskie i Karkonosze, Szlak Orlich Gniazd, Główny Szlak Świętokrzyski, Główny Szlak Beskidzki, Trzciel – Pszczew, Brzegiem Bałtyku, Szlak Kaszubski, Pętla „Bieszczadzka Koronka”, Wokół Lubuskich Jezior, Gorce – Najpiękniejsze Polany, Droga św. Jakuba, Wilczy Szlak w Puszczy Białowieskiej oraz Dookoła Kotliny Kłodzkiej.
CZYTAJ TAKŻE: Roztoczańskie morze… storczyków! Gdzie ich szukać?
RL / opr. KS
Fot. Iwona Burdzanowska, Piotr Piela, archiwum RL