Sensacyjne odkrycie. Plewił maliny i znalazł przedmiot sprzed tysięcy lat [ZDJĘCIA]

441639919 760087626238249 3325902272586248319 n 2024 05 11 153820

Duży fragment siekiery krzemiennej liczącej 4500 lat znaleziony w powiecie biłgorajskim. Mieszkaniec Potoka Górnego zabytek odnalazł na swoim polu podczas plewienia plantacji malin.

CZYTAJ: Najstarsze takie znalezisko w Polsce? Niezwykłe odkrycie w Lubelskiem [ZDJĘCIA]

To fragment dolnej części czworościennej siekiery z ostrzem, wykonanej z krzemienia świeciechowskiego. – Jest to najprawdopodobniej narzędzie wykonane przez schyłkowo neolityczną ludność kultury amfor kulistych i może być datowane na pierwszą połowę III tysiąclecia przed naszą erą – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Znaleziska siekier kultury amfor kulistych na terenie Lubelszczyzny są bardzo rzadkie. Dotychczas odkrywane były przeważnie we wschodniej części regionu oraz na terenie Wołynia i Podola w Ukrainie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Pojawienie się tego typu zabytków w okolicach Biłgoraja (to już 3 siekiera kultury amfor kulistych) jest pewną sensacją, pozwalającą sądzić, że ludność tej kultury penetrowała znacznie większe obszary niż sądziliśmy dotychczas. Dodatkowo, odkrycie kolejnego zabytku archeologicznego w powiecie biłgorajskim świadczy, że teren ten nie był typową „pustką” osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo pradziejowe – dodaje konserwator.

Zabytek trafi do muzeum w Biłgoraju.

PaSe / opr. ToMa

Fot. W. Koman / Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Facebook

Exit mobile version