Remont nałęczowskiego parku prawie na finiszu! Co zmieniło się w uzdrowisku? [ZDJĘCIA]

445579817 1562793181244247 4291813554400205120 n 2024 05 31 153654

Park Zdrojowy w Nałęczowie po ponad roku intensywnych prac znów cieszy oko i zachęca turystów do spacerowania.

Kompleksowa rewitalizacja to jedna z największych inwestycji w historii Gminy Nałęczów. Zmieniło się wiele. Od niedawna w uzdrowisku możemy podziwiać oczyszczony staw i rzekę Bochotniczankę oraz wyremontowane mosty. Oświetlenie doczekało się wymiany, a mała i większa architektura została odtworzona, dzięki czemu niektóre lokacje wyglądają jak za dawnych lat. Zgodnie z ideą „miasta-ogrodu” zastosowano cięcia pielęgnacyjne drzew, a także posadzono kilka tysięcy nowych roślin. Staw zyskał nową fontannę, a park nowe alejki.

Przyjrzyjmy się, co udało się osiągnąć w Parku Zdrojowym od początku inwestycji. 

Powrót do przeszłości

Dawny blask odzyskało Źródło Miłości. Przez wiele lat zaniedbane, teraz wygląda równie okazale jak w czasach międzywojennych. Widoczną na zdjęciu pijalnię wód wybudowano w latach 50. XX wieku. Następnie w latach 80. została ona rozbudowana o palmiarnię. Swoją nazwę Źródło Miłości zawdzięcza… Bolesławowi Prusowi, gdyż pisarz tak właśnie mówił o tym miejscu. 

Nałęczowskie „Źródło miłości” na terenie parku zdrojowego – na fotografii Z. Czarkowskiego z okresu międzywojennego. 

Kolejna podróż do korzeni czeka nas na Wyspie Miłości, gdzie powstała altana stylizowana na tę z początków uzdrowiska. W czasach Prusa na wyspie pod dawną altaną grała orkiestra umilająca czas letnikom. Po stawie można było wtedy pływać łódką. Najwyraźniej zatęskniono za tamtym klimatem, bo niebawem znów będzie można to robić! Nabrzeże i schody zostały przebudowane, a obok zamontowano pomosty do cumowania łódek. 

CZYTAJ: Tajemnicze wieże i malownicze ruiny. Najciekawsze lubelskie zamki [ZDJĘCIA]

Wygląda na to, że do parku powróci muzyka. Przestrzeń na wyspie, tak jak w przeszłości, została zaaranżowana do organizacji koncertów. Renowacji poddany został również mostek prowadzący do wyspy, który pożegnał się z białym kolorem. 

To nie koniec nawiązań do początków uzdrowiska. Odtworzono również zabytkową leżalnię. Obecnie altana będzie pełniła funkcję wypoczynkowo-handlową. Znajduje się ona w pobliżu sanatorium Książę Józef. 

Nałęczowska „leżalnia” na terenie parku zdrojowego na fotografii Z. Czarkowskiego z okresu międzywojennego. 

Co jeszcze może nas zaskoczyć?

Na parkowych alejkach można już podziwiać stylowe energooszczędne latarnie, które są ciekawym połączeniem klasyki i nowoczesności. 

CZYTAJ: Polskie cuda natury. Dwa z nich są w Lubelskiem [ZDJĘCIA]

Na łąkowej części parku pojawiły się estetyczne alejki. Dzięki nim łąka kwietna stała się doskonałym miejscem na spacery i przejażdżki rowerowe. Znajdzie się tam także tężnia solankowa, która będzie służyć mieszkańcom i kuracjuszom. 

CZYTAJ: Remont nałęczowskiego parku. Jak wyglądają postępy prac? [ZDJĘCIA]

Z kolei nowa fontanna szczególnie ładnie prezentuje się po zmroku, ze względu na różnokolorowe oświetlenie. Nie zapomniano także o parkowych rzeźbach, które poddano konserwacji. Zamontowano elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci czy tablice opisowe. Te wszystkie zmiany zostały okraszone nowymi nasadzeniami. W parku zobaczymy ponad sto różnych gatunków roślin – krzewów, drzew i kwiatów. 

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2022 roku, którego celem była rewitalizacja Parku Zdrojowego oraz ulicy Lipowej.

Na wszystkie zadania gmina Nałęczów pozyskała łącznie ponad 16 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego oraz rządowego funduszu Polski Ład. Prace mają zakończyć się w czerwcu tego roku. 

Opr. LisA

Fot. Nadesłane / Brygida i Agnieszka, słuchaczki z Nałęczowa, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Facebook

Exit mobile version